| MariusBlaj a întrebat:

Cum pot face ca atunci cand introduc stickul de memorie sa se deschida automat un program care se afla pe el?

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Uite ce am gasit:
Exista doua solutii pentru deschiderea de fisiere care nu sunt executabile, fie ele html, pps, etc.
Ambele cer ca programul respectiv sa fie deja prezent ( instalat ) pe calculatorul pe care se doreste rularea.

In primul rand trebuie creat acel fisier autorun.inf de care s-a scris mai sus.
Sol 1. - Practic deschizi notepadul si scrii:

[Autorun]
shellexecute=prezentare.pps

Unde prezentare.pps este fisierul tau.

Sol 2. - Mai complicata dar functioneaza si pe sisteme de operare mai vechi:

[Autorun]
open=prezentare.bat

Unde prezentare.bat este un alt fiser pe care il scrii cu notepad:

@echo Loading CD
@start prezentare.pps
@cls
@exit

In functie de solutia aleasa copiezi pe Cd fisierele Autorun.inf si/sau Prezentare.bat, impreuna cu fisierul prezentare.pps

Toate trebuie sa fie in radacina Cd-ului - nu in foldere. Daca folosesti folder trebuie sa modifici calea, de ex:

[Autorun]
shellexecute=folder/prezentare.pps
Doar ca tu nu faci CD ci faci pe stick.
Incearca.

2 răspunsuri:
| Ax3LdeV a răspuns:

Creezi un fisier AUTORUN.INF si trebuie sa scrii in el : [Autorun]
Open = /numeaplicatie.exe