| costinvlad a întrebat:

Cum pot face update la versiunea de BIOS la laptop Asus x55u sx008d fara a avea baterie? Si acest update o sa imi deblocheze toate optiunile de BIOS?

Răspuns Câştigător
| Laurentiu340 a răspuns:

E foarte bun un SSD. N-o să mai recunoști calculatorul!

13 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu e musai nevoie de baterie, dacă e alimentat la rețea.
Diferențele dintre versiuni sunt clar specificate la fiecare update de BIOS (vezi pe pagina de download la producător).

| costinvlad explică (pentru mihai69):

Imi cere 20% baterie. Cum sa fac upp asa?

| mihai69 a răspuns:

Ai încercat varianta de aici:
http://www.asus.com/us/support/FAQ/1008276
?

| costinvlad explică (pentru mihai69):

Bateria e arsa de cativa ani si am si desfacut.o si am gasit celulele. Si hdd e dead dupa un pumn in zona hdd prea puternic. De ce cand dau install windows pe hdd.ul mort, instalarea este anormal de mare ca durata de timp? Sta 5 ore si se face 10% instalare. As pune un SSD. Este bun?

| Laurentiu340 a răspuns:

Se poate face update la bios-ul tau mai ales daca bios-ul este un insyde h2o acele, cat ce priveste toate optiunile deblocate depinde de fiecare optiune in parte si daca vor aia de la Asus sa le faca vizibile ceea ce nu prea cred, mare greseala am un laptop Toshiba pe care vreau sa instalez xp si am nevoie de o optiune sata mode in bios pe care nu o am! iti sugerez sa fii precaut cand vine vorba de update de bios e periculos iti asumi niste riscuriwinking

| costinvlad explică (pentru Laurentiu340):

Imi cere 20% baterie si eu nu am deloc baterie. E demult arsa.

| Laurentiu340 a răspuns (pentru costinvlad):

Imi poti trimite link-ul cu biosul tau pentru a ma asigura ca totul e corect?

| costinvlad explică (pentru Laurentiu340):

Nu. Am ars hdd de mult. E o securitate de anti cadere de tensiune sau cv de genu. Fara baterie pot face upgrade?

| Laurentiu340 a răspuns (pentru costinvlad):

Da, exista asa zisele UPS-uri pentru orice eventualitate e bine sa ai un d-asta cand ai probleme cu curentul

| Laurentiu340 a răspuns (pentru costinvlad):

Inca ceva cum vei face update la bios daca ai hdd-ul ars din ce am cautat eu exista o aplicatie problema e ca ruleaza doar din windows dar revin la curent cu noutatile

| Laurentiu340 a răspuns (pentru costinvlad):

Sa stii ca update la bios-ul tau se face numai din windows am gasit aplicatia cu care se face update problema e ca tu nu ai hdd iar ca sa zicem ca facem un bios update din dos nu se poate deoarece nu exista un program care sa permita upgradarea biosului din dos, Concluzia, se face update la bios numai din windows cel putin asa cred nu am gasit mare lucru pe site-ul lor!
poti arunca o privire sa te convingi singur
https://www.asus.com/us/Laptops/X55U/HelpDesk_Download/

| costinvlad explică (pentru Laurentiu340):

Am inteles. Ms. Am incercat mai demult cu program si da reboot in modul de flash bios ca si cum as apasa F4 ca sa fac update de bios si tot cere 20% baterie. Deci ce tb sa fac la acel fisier ca sa pot instala din windows?

| Laurentiu340 a răspuns (pentru costinvlad):

Https://www.asus.com/ro/support/FAQ/1008859
incearca sa pui fisierul pentru update pe un stick si daca ai optiunea easy flash in bios incearca metoda lor daca nici asa nu merge atunci nu mai stiu alta varianta ar mai fi o idee cu un live cd cu windows 7 sa instalezi programul si sa il rulezi dar problema e ca tot acolo ajungi sa iti zica ca trebuie baterie 20%!