| SelenaTpu a întrebat:

Cum pot rezolva problema de blue screen pe Windows 10?
Am cautat pe net, dar nu am găsit ceva ok

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu te concentra pe efect ci pe CAUZE și cele mai frecvente sunt:

Insuffcient spațiu in system disk
erori de device-drivers

| NLS a răspuns:

Codul de eroare fiind?
Ecran albastru primesti dupa o multitudine de probleme:
Fie un driver al vreunui soft instalat de tine intra in conflict cu un fișier de sistem sau cu BIOS-ul, fie ai un scurtcircuit la vreun periferic (am patit in 2010 cu o tastatura, la inceput era greu de sesizat, scria singura cate un caracter in orice camp de text activ, mai apoi au inceput freeze-uri si ecrane albastre).
Defectele la problemele hardware se pot intinde si asupra celorlalte componente din sistem, cel mai adesea poti avea erori de RAM sau de stocare, dar nici curentii insuficienti/de voltaj nepotrivit livrati de o sursa de slaba calitate nu sunt cazuri rare.
Codul text al erorii si eventual codul de beep-uri te ajuta sa identifici macar cu aproximatie problema, apoi te poti apuca fie sa testezi cu componente de rezerva, fie sa dezasamblezi sistemul si sa il montezi la loc, adaugand componentele mai putin esentiale pe rand, spre sfârșit si testand starea sistemului dupa fiecare (stocare, placa video).

Ecran albastru insotit sau precedat adesea de un freeze al sistemului mai primesti si atunci cand incerci sa ridici frecventa unui procesor mai sus decat accepta placa de baza.
De exemplu, am la tatal meu un Pentium G3258, procesor cu 3. 2GHz, si 2 nuclee, perfect overclockabil peste 4GHz, cu racirea potrivita.
Am montat un cooler BeQuiet, la 3. 9GHz merge perfect, la 4.0 primesc ecran albastru oricat as bibili setarile si voltajele prin BIOS.

Răspuns utilizator avertizat
| IceRope a răspuns:

Instalând o distribuție Linux.

| Vehuiah07 a răspuns:

Bună.Aici găsești rezolvarea: https://ro.gov-civil-braga.pt/......guide-2020