| mirela_diaconescu a întrebat:

Cum pot sa scap de un virus Troian dintr-un mp3 din computerul meu? MP3-ul e descarcat de pe internet, iar cand vreau sa-l sterg, nu ma lasa: "You need permission to perform this action". Cum sa-l sterg?

Răspuns Câştigător
| maria_coritoru a răspuns:

Conteaza foarte mult ce sistem de operare folosesti (Windows Vista, Windows XP, Mac?) si ce antivirus?

7 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Poti intra cu atentie in 'safe mode' sau poti folosi o distributie de linux de pe un CD bootabil.

| JayLeno a răspuns:

intai trebuie sa fii logat ca administrator la pc; poti sa-l stergi fie folosind un antivirus bun fie in "safe mode"; in disperare de cauza poti sa folosesti optiunea "system restore"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu antivirus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sall sunt paul cand puneti mp3 in pc intrati la my computer dati clic dreapta pe acel ce va apare de la mp3 si dati browse with ACTsee si asa nu mai intra virusi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde gasesc windows vista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pic ironic, răspunsul meu e să iei mp3-ul din alta parte, alt fişier eventual şi să fie sigur cu extensia mp3.
Dar acum serios vorbind, un troian e un troian, şi nu poţi să scapi pur şi simplu de el, de aia îi şi zice troian, el reapare.
Dar fiind un simplu virus, care doar nu te lasă să îl ştergi direct din Windows, indiferent care, trebuie să încarci un sistem de operare care nu e dependent de cel pe care îl ai. În safe mode nu am încercat niciodată, eu am alt cd cu care lucrez.

| andrei_gheorghe a răspuns:

Incearca sa te loghezi ca administrator al PC-ului (daca nu stii cum, roaga un vecin/prieten sa-ti arate). Daca nici atunci nu merge sa stergi ala, intra in "safe mode" si incearca asa, trebuie sa mearga! Daca tot nu reusesti, muta fisierul in partita C (prin cut si paste) si formateaza PC-ul! Succes!