| gcata95 a întrebat:

Cum pot scapa de dependenta de calculator?

Răspuns Câştigător
| Dreamy a răspuns:

Incearca hobby-uri noi!

15 răspunsuri:
| xPinkuux3 a răspuns:

Pai big grin. Si eu am fost dependenta pana mi s`a stricat tongue. Eu cred ca poti sa scapi de ea daca faci altceva big grin. Sa iesi afara, sa te uiti la TV. Sper ca ti-am fost de ajutor. Fundiza:X?

| Cronki a răspuns:

Foarte simplu, trebuie doar sa ai taria sa opresti abonamentul la internet! Fara internet. nu ai prea multe de facut pe PC, asta daca nu cumva esti un gamer! Dar sa vedem si alte pareri. Sunt curios! O zi buna!

| Afdsa a răspuns:

îl arunci pe geam.
*fluieră*

| sevraj929 a răspuns:

Taie cablul de net si cablul de alimentare. sau iesi din casa. suna niste prieteni, iesiti la o bere sau un suc. gaseste-ti o alta activitate cu care sa-ti ocupi timpul

| MoRtY a răspuns:

1. Pune pe cineva sa te lege de un scaun in fata calculatorului
2. Da-ti cu o bata in cap-timp de 24 de ore nu ai treaba(hibernezi)
3.Inchide camera si arunca cheia
4. Pune parinti sa iti paroleze PC-ul
5.Stai mai mult timp cu prieteni in oras
6.Arunca monitorul pe fereastra
7.Practica un sport care sa iti ocupe din timp
8. poti si prin propia vointa
9.Sau poti vorbi la tell ore intregi! ai grija sa nu devii dependent de acesta)
10.Incearca sa rezisti fara TPU si alte site-uri o saptamana si va fi oki
Bafta! byebig hug

| Andruza a răspuns:

Păi înlocuiește calculatorul cu alte hobbi-uri pe care le ai
Citește o carte, fă niște exerciți [mate, rom, etc.]
Stai la TV, uite-te la Discovery
Ieși cu prietenii în oraș la o pizza, un suc
Și o să vezi că poți să renunți la net

| JaJe a răspuns:

Ca sa scapi de dependenta de calculator, in primul rand trebuie sa ai MULTA VOINTA, si in al 2lea rand, cere sfatul parintilor, spune-i sa iti paroleze PC-ul, sa iti scoata cablurile de alimentare, Pentru ca daca tu vrei sa scapi de dependenta, in secunda 2 te gandesti...ma las de maine, ma las de maine...si tot asa o amani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stand pe TPU sigur nu poti scapa laughing asta nu vad cum te`ar ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut. Cel mai simplu e sa introduci prin gaurile de aerisire mai multe petarde aprinse si ciao PC. NU ESTE RECOMANDAT FOLOSIREA IN SPATII INCHISE.

| maidausipelascoala a răspuns:

Cautati o iubita si scoate-o des in oras faceti activitati iubiti-va mult

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Scoate cablulrile din el si fa altceva sau gandeste-te ca ti s-a stricat si nu-l poate reepara nimeni

| BlackDarkAngel a răspuns:

Si eu eram la fel... deci, ai o groaaza de optiuni si multe activitati pe care le poti desfasura, nu numai in calculator toata ziua:
1) Iesi afara cu prietenii.
2) Daca nu ai prieteni cu care sa iesi, eu zic sa te plimbi intr-un frumos parc cu rolele, bicicleta, trotineta, sau pur si simplu cu incaltamintea laughing E frumos sa te plimbi sau sa stai pe o banca si sa admiri peisajul.
3) Uita-te la un film in casa, la TV, mancand popcorn.
4) Vorbeste la telefon cu diferite cunostinte.
5) Pune muzica pe telefon, si asculta. Ori cu casti, ori fara. Si nu uita la MAXIM!
6) Incearca sa citesti o carte care iti place si iti face placere sa o citesti.
7) Dormi, pur si simplu big grin
8) Iesi afara si mananca o inghetata sau cumparati o ciocolata pe gustul tau.
9) Joaca niste jocuri pe telefon (daca ai)
10) Fa curat prin casa!
11) Comunica cu familia.

Sper ca te-am ajutat!

| BlackDarkAngel a răspuns (pentru BlackDarkAngel):

A,si da...nu e nimic rau daca dai drumu la calculator dupa vreo 3 ore de la ora care te-ai trezit! Daca stai 2 ore la calculator, e regulat sa faci pauza de 3 ore! Sa fii dependent de calculator inseamna sa stai 24 din 24, nu 8 din 24. Dar astea 8 ore cu pauze intre ele. Deci, gandeste-te bine daca esti dependent de calcuklator. S-ar putea sa nu fie asa!

| Adrian_Tudor_1996_f5EE a răspuns:

Sinucide-te

| Adrian_Tudor_1996_f5EE a răspuns:

Sinucide-te
!