| BostanDaniel1974 a întrebat:

Cum poti rula cu linux in windows?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Linux se poate instala pe o partitie separata. Faci un CD sau un stick cu Linux (recomand Rufus) si la pornire te intreaba daca vrei sa steri Windowsul sau sa ruleze alternativ. Eu am un HDD separat pentru Windows ca vreau sa uit de el.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Windows 10 poti descarca Ubuntu, exista Cygwin sau poti folosi o masina virtuala, de ex. VMware Player.

| Eduard619 a răspuns:

Cu o masina virtuala Oracle VM VirtualBox spre exemplu, gasesti tutorial pe Youtube, este foarte simplu.

| Pietricel a răspuns:

Poti face Dual-Boot cu doua sisteme de operare(de aceea se si numeste dual-boot) sau poti instala pe o masina virtuala.