| Iustinian_Ciornei_2000 a întrebat:

Cum sa imi protejez bateria de la laptoup cat mai bine?

Răspuns Câştigător
| vladutcornel a răspuns:

Îl ții în priză majoritatea timpului. Din când în când, îl mai scoți și îl folosești pe baterie (poate o dată pe săptămână, și nu e nevoie să îl descarci până la 0%).
Bateriile au un număr finit de cicluri, de asta e bine să eviți să le consumi pe toate. Un ciclu este o descărcare de 100%. Dacă nu descarci total, se adună. Poate azi descarci 20%, mâine 80%, înseamnă un ciclu.
În același timp, dacă nu sunt folosite în timp îndelungat, bateriile se degradează.
Trebuie să balansezi chestiile astea două.

3 răspunsuri:
| Vanqu1sh a răspuns:

Incearca sa eviti sa il tii la incarcat si sa il folosesti mai ales daca bateria este 100%.

| Iustinian_Ciornei_2000 explică (pentru vladutcornel):

Si daca il scot de la incarcat chiar daca nu e 100%?

| vladutcornel a răspuns (pentru Iustinian_Ciornei_2000):

Nicio problema.