| GulDan a întrebat:

Cum sa invat engleza? cat a mai ramas din vacanta. vreau sa ma pun la punct bine.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.Nu mai sta pe TPU si apuca-te de meditatii.Succes.

| Alina_2047 a răspuns:

Nu stiu la ce nivel esti, dar bineinteles ca ai nevoie de un caiet/carte cu exercitii si trebuie invatate regulile de gramatica. La fel si formele verbelor neregulate. Si regulile timpurilor.

Ce m-a ajutat pe mine mult la intelegere, pronuntie si chiar si expresii si cuvinte a fost vizionarea filmelor fara subtitrare. Nu e folositor pentru toata lumea, dar macar e ceva ce faci cu placere.

| ladydaianne a răspuns:

Intră aici: http://www.academia-de-engleza.ro/ (e unul dintre cele mai bune site-uri de unde poți învăța engleza).
După ce îți pui gramatica la punct încearcă să citești și niște cărți în limba engleză, să te uiți la filme (mai întâi cu subtitrare, apoi fără) etc.

Baftă!

| nice67 a răspuns:

Da. Asa are dreptate °Nataly^. Daca nu lasi putin netul si te apuci de invatat n-ai cum. Daca ai materiale invata in timp real si gaseste-ti macar 1h/zi sa inveti; daca nu invata pe net sunt o multime sí gratuite. Succes! happy

| NemNUZ a răspuns:

Pai eu am invatat destul de mult si din filme, adica e usor sa auzi cuvintele si tu doar sa citesti subtitrarea, dar presupun ca tu vrei sa inveti repede, pai eu zic sa inveti verbele bine, conjugarile, dupa care iti iei caietul si extragi cuvintele necunoscute si le inveti.Invata, invata ca o sa iti foloseasca nu mult ci foarte mult engleza. Bafta

| GulDan explică (pentru Alina_2047):

Eu stiu asa cuvintele de baza din jocuri si filme am invatat ceva:d Dar am observat ca-i utila si as vrea sa invat toata limba:d

| sltlp a răspuns:

Ca sa inveti perfect, nu filme, jocuri si alte prostii, cel mai bine si mai ieftin e sa cumperi o carte desul de serioasa(poate si putin scumpa), de invatat engleza fara profesor.

| kmyangel a răspuns:

Http://limba-engleza-rapid.blogspot.com este cel mai bun site pentru ca are lectii de vocabular, gramatica, pronuntia fiecarui cuvant si este total gratuit!