| MaryusBe a întrebat:

Cum sa leg firul de la casti (ala cu jack) la o boxa?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pe mufa jack este lipit un cablu subtire care are 3 fire:
- cate un fir "cald" care se leaga pe acelasi contact corespondent pe cele doua casti /boxe
- un fir comun (deseori o plasa de sarma de ecranare) care se conecteaza comun pe ambele casti /difuzoare, pe contactele ramase libere

Deci, trebuie sa cauti firul comun, care va fi legat de exemplu la borna de contact din dreapta pe fiecare difuzor, iar celalalte doua fire le legi la bornele de contact din partea stanga.

5 răspunsuri:
| GanduriDeCafea a răspuns:

De ce ai vrea sa legi castile la o boxa?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Merge cu conditia sa ai si mufa necesara pe boxe.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru GanduriDeCafea):

Ca sa nu se auda in incapere. Unele boxe au o asemenea mufa si in momentul cuplarii castilor nu se mai aude in boxe nimic. de multe ori cablul castilor nu este asa de lung sa ajunga la mufa destinata de pe PC.

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru Salontanul):

Am inteles acum despre ce este vorba, eram in dubii laughing mersi happy

| MaryusBe explică (pentru GanduriDeCafea):

Pentru ca nu am un cablu cu mufa jack pentru boxe si m-am gandit sa iau de la casti