| NVRE a întrebat:

Cum sa sterg un sistem de operare daca el este nefunctional adica cand selectez spune programul este corupt sau ceva de genul. Apropo sunt instalate cu UNebootion direct pe hard disk

18 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Stergi partitia aia. Ai grija sa nu stergi partitia gresita.

| NVRE explică (pentru Rd79):

Pai nu e o partitie.E cu UNebootion

| NVRE explică (pentru NVRE):

Fara stick.

| Rd79 a răspuns (pentru NVRE):

Ok, si atunci cum e instalat? Unde 'traieste' sistemul de operare?

| anonimg a răspuns:

N-am folosit asa ceva. Dar pune sistemul de operare pe un cd/dvd ca merge treaba fara prea multa bataie de cap.

Ori poti folosi urmatoarea metoda; dar este tare complicata. Sau macar alegi ceva ce te-ar ajuta din urmatoarea metoda.
Incarci sistemul de operare pe internet (ti-l trimiti pe email folosind un program/site de transfer de fisiere care suporta fisiere mari cat sistemul de operare in genul https://www.transfernow.net/ro/ ).
Dupa aceea il descarci in calculator (deci in hard disk) si il reinstalezi iarasi. Ai nevoie de conexiune la internet, si deci de driver pentru placa de retea.
Daca este un pc mai vechi nu va accepta instalarea de pe un stick.
Dar cel mai simplu de instalat sistemul de operare este de pe un cd/dvd.

| NVRE explică (pentru Rd79):

In c://.

| Rd79 a răspuns (pentru NVRE):

Ok, atunci sterge-l de acolo?

| NVRE explică (pentru Rd79):

Am sters toate fisierele care au legatura cu sistemele acelea.Dar tot imi apar si cand le selectez am trei variante si spune ca programul a fost corupt.

| Rd79 a răspuns (pentru NVRE):

Si cand iti spune asta? Cand bootezi?

| NVRE explică (pentru Rd79):

Da

| Rd79 a răspuns (pentru NVRE):

Atunci incearca in programul ala sa dezactivezi sistemele de operare instalate?

| NVRE explică (pentru Rd79):

Efectiv doar selectezi sistemul dar acela este 100% sters si inactiv dar il tot vad.

| NVRE explică (pentru Rd79):

Pai doar alegi distributia si versiunea, alegi inaginea iso so gata ai dat start. Dupa dai reboot si gata.

Bula
| Bula a răspuns:

UNetbootion se instaleaza pe o partitie separata, cu ajutorul unui program din Windows sau Linux.
Programul corespunzator de instalare se poate descarca de aici:
https://unetbootin.github.io
Odata instalat, el este capabil sa faca si stick-uri USB bootabile, direct din fisiere ISO (descarcate de pe internet sau salvate deja local, pe hard disk). O parte din sistemele de operare le poate lansa si in regim "live" (cum este Linux Ubuntu sau Mint). In acest caztrebuie doar sa lasam CD/DVD-ul sau stick-ul boot-abil creat in unitate, iar sistemul de operare va porni in regim "live".

Daca insusi UNetbootin are problema, atunci trebuie re-instalat.
Daca UNetbootin functioneaza si doar sistemul de operare (iso) are problema, atunci se face o noua descarcare si preparare din fisierul iso a respectivului sistem de operare.

| NVRE explică (pentru Bula):

Deci reinstalez UNebootion si refac instalarea.

Bula
| Bula a răspuns (pentru NVRE):

Exact.
Fii atent la optiunile pe parcursul instalarii!

| NVRE explică (pentru Bula):

Ai vazut acel program?

Bula
| Bula a răspuns (pentru NVRE):

Doar descrieri.
Eu folosesc alte programe si proceduri.