| Andi_1246 a întrebat:

Cum se calculeaza corect viteza la internet? Am intrat pe SpeedTest.net si mi-e greu sa cred ca ce se spune acolo este adevarat si anume:
82, 52Mbps Download si 52, 36 Mbps Upload. Cum se calculeaza viteza asta pana la urma?

Răspuns Câştigător
| suntpeval a răspuns:

Scrie pe Google urmatoarele: 82. 52 megabits to megabytes

Intrucat cei de la speedtest.net iti afiseaza viteza in megabit/secunda, tu va trebui s-o convertesti in megabytes/secunda.

7 răspunsuri:
| angello17 a răspuns:

Viteza se calculeaza in functie de marimea fisierului si de dinstanta intre server si calculator adica se trimite un fisier de la tine l a un server din o anumita tara si iti calculeaza timpul pe care il face pana acolo acest lucru se intampla si la upload

neluL
| neluL a răspuns:

Mai fa o data testul aici si lasa-l sa se termine si apoi spune ce vitaza ai http://www.speedtest.net/ Ceasul care iti indica viteza are maxim 50 mgb la maxim! La tine cum arata ceasul? s-a dat peste cap? Mai fa o data testul si spune ca sunt curios!

| Pinguinul_8392 a răspuns:

Vei descarca cu 8, 252 MB/s si vei uploada cu 5, 236 MB/s. Fundita?

| Andi_1246 explică:

Pentru neluL http://screensnapr.com/v/KhBJre.png asta este rezultatul testului deci care este viteza reala? (Da acul la Download s-a dat peste cap)

| Glontz_Alex_1991 a răspuns:

Viteza de download se calculeaza astfel. Ce-ti rezulta din test speed se imparte la 11 datorita provaderi-lor. Asa este internetul global limitat. deci tu vei descarca cu maxim 7.5 (8.2 cand este libera reteaua) si la upload la fel, speed upload 4.76 (5.23 cand sunt multi pers).
Sper sa nu gresesc dar asa se calculeaza pentru cei PPoE.

| Glontz_Alex_1991 a răspuns:

Viteza de download se calculeaza astfel. Ce-ti rezulta din test speed se imparte la 8 datorita provaderi-lor. Asa este internetul global limitat. deci tu vei descarca cu maxim 10.4 si la upload la fel, speed upload 6.5.
Sper sa nu gresesc dar asa se calculeaza pentru cei PPoE.

| Marius_Pasca_1977 a răspuns:

Cum se calculeaza viteza la net eu am 20mb si am facut un test imi arata download 13.08 si unpload 0, 98.cum se calculeaza