| StelutaDintreNori a întrebat:

Este mai bun internetul prin cablu sau cu modem? Eu acum am internet prin cablu la Vianet cu viteza de 100 mbps. Cel de la UPC are download pana la 2 mbps si upload 512 mbps, prin modem. Care e cel mai rapid?

7 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Extreme asta e valabil in orase unde ai 3G ca la sate ciuciu viteza.

| waXonwaXoff a răspuns:

Prin cablu, modemul ocupa şi spaţiu, aveam un modem, nu era zi să nu pice netu, după ce am pus internet prin cablu (dar la alta companie) nu mi-a mai căzut netu nici până azi.

| Mjdolhfi a răspuns:

Modemul e mai bunwinking

| liliana83 a răspuns:

Modemul e cel mai bun, eu am modem in casa si a 3 pc-uri conectate. e superrrr. fratele meu are cablu dar e foarte slab 100...asteapta mai mult decat trebuie de fiecare data cand descarca ceva.asa ca mai gandeste-te.

| cheloo74 a răspuns:

Cel mai rapid este cel care are viteza de download mai mare. Un pachet cu 4Mbs download va fi mai rapid decat cel cu 2 Mbs. La fel este si la viteza de upload. Nu te lua dupa nenea xtreme ca el probabil lucreaza la Vodafone si are tot interesul sa-si vanda marfa. De ce nu mentioneaza dansul ca dupa 1, 5 GB de trafic folosit viteza pe modem scade la 128kbs, adica vreo 13-14 ore sa iei un film de 700 de MB. Netul pe stick il recomand doar ca ultima optiune. Sau daca ar fi cu adevarat nelimitat.

| StelutaDintreNori explică:

Dar este adevarat ca daca ai modem nu este problema incarcarii retelei? De obicei internetul cu cablu nu merge bine cand sunt multi pe internet, nu?

| xtreme a răspuns:

Internetul prin modem e cel mai bun.de exemplu eu am modem vodafone USB stick si pana acum nu mia picat deloc netul. dar am avut si net prin cablu si nu se putea sta pe net.acum depinde si de unde il ai... dar eu iti recomand modemul.(USB stick vodafone-7. 99 euro pe lunawinking ).