NicolaeComan
| NicolaeComan a întrebat:

Cum se poate intra în BIOS-ul unui laptop fără unitate optică? (la pornire nu apare "press DEL to enter BIOS") Doresc acest lucru pentru a-l putea reformata cu ajutorul stick-ului, deoarece nu pot folosi CD-ul. Menţionez că e vorba de un ASUS Eee PC 1005HGo.

Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Apasa Delete, va intra in bios chiar daca nu scrie. daca nu intra cu delete incearca F2.
pe de alta parte, F8 ar trebui sa porneasca meniul de bootare, unde ai optiunea de a boota de pe hdd, dicheta sau dvd-rom, insa nu stiu daca iti va aparea si stick-ul acolo. poti incerca, si daca nu merge atunci intri in bios.

3 răspunsuri:
| andrei90tm a răspuns:

Hmmmm... nu prea inteleg intrebarea...
cum adica: "Cum se poate intra in BIOS-ul unui laptop fara unitate optica?" Din cate stiu eu unui sistem/laptop nu ii trebuie unitate optica pentru a intra in BIOS. Sau cum vine asta, ai BIOS-ul pe CD?
Pai chiar daca nu apare apasa Del sau F2.

Si treaba cu formatatul care e?
Tu vrei sa formatezi hdd-ul? Sau vrei sa spui ca vrei sa intri in BIOS sa setezi CD-ROM-ul sa fie First Boot Device? Si poti formata un hdd cu un windows. La ce iti mai trebuie stick?

Fii mai explicit te rog
Numai bine!

| procust a răspuns:

Apesi F2 sau del si ar trebui sa mearga, intri in bios pui sa booteze de pe stick si merge! vrei sa reinstalezi windowsul, nu? ar trebui sa mearga asa fara probleme, numai sa ai bine stick ul facut, ce win vrei sa pui?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@andrei90tm, unele laptop'uri nu au unitate optica asa ca trebuiesc formatate de pe sticktongue.