| tonyc7 a întrebat:

Cum setez o mini-camera video de supraveghere sa se declanseze doar atunci cand apare miscare in preajma ei (iar dupa ce trece respectiva persoana sau animal sa se opreasca din filmare, ramanand in stand-by pana cand detecteaza o noua miscare in preajma)? Pe baza senzorilor de miscare de care dispune. Trebuie sa umblu cumva la acel fisier TIMEREST care apare pe diskul camerei? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Apesi butonul Mode timp de 3 secunde cand ledul este aprins(camera este in stand-by) iar ledul va clipi de 3 ori si se va stinge. In acel moment este activata inregistrarea cu senzorul de miscare. Pentru a iesi din filmarea cu senzorul de miscare apesi o data pe celalalt buton.
E draguta camera.

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ca la becuri, folosind un senzor de mișcare. Dacă îl are camera îl activați. Citiți cu atenție manualul tehnic al camerei de filmat. Dacă nu, un electronist care să vă ajute cu montarea, legarea unui senzor de mișcare la cameră.

| tonyc7 explică (pentru romeo78):

Si credeti ca orice electronist la care as apela se pricepe la dibuit functia acestor camere mini, de supraveghere?

| romeo78 a răspuns (pentru tonyc7):

Un electronist programator, ar trebui să se priceapă!

| tonyc7 explică (pentru romeo78):

Dar un electronist care repara televizoare, oare se pricepe la asa ceva?

| darrio2007 a răspuns:

Probabil are senzor de miscare din fabricatie. Nu vad ce poti seta. Depinde de camera.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Cu siguranta are senzor de miscare din fabricatie. Numai ca trebuie apasat pe niste butoane pentru a fi activat. Camera are doar doua butoane, fiind camera mini. Exista o combinatie de apasare a acelor butonase pentru a activa senzorul de miscare, insa nu reusesc sa-i dau de rost. Fii atent imediat dupa min. 6:23 si zi-mi daca tu intelegi cum trebuie apasat pe butoanele alea (iti voi da funda daca imi poti oferi lamurirea):
https://www.youtube.com/watch?v=wtRzY2qVCbE

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Am tot incercat si re-incercat iar de zeci de ori. Asa cum facusem si inainte sa pun intrebarea. Tot nu merge! Celelalte moduri (filmat normal, fotografiat) merg, dar tot nu reusesc sa activez pe senzorul de miscare (Motion Detection Mode)! crying(

| darrio2007 a răspuns (pentru tonyc7):

Ce sa mai zic! Ai văzut filmulețul. Îmi pare rău că nu te pot ajuta mai mult.

| tonyc7 explică (pentru darrio2007):

Mrc, ti-am dat totusi funda.

| darrio2007 a răspuns (pentru tonyc7):

Nu te-am ajutat cu nimic. Dar, mulțumesc.