| MicleaCristian a întrebat:

Daca am un laptop care are ENDLESS OS si vreau sa instalez WINDOWS 10 pot?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Da, poti.

Sfat: cand te decizi sa faci asta, porneste pentru ultima data in Endless OS si auto-distruge-l.

Iti trebuie:
- sa stii denumirea dispozitivului de stocare (difera in functie de HDD sau SSD). Cel mai usor aceasta se afla cu programul GParted;
- o consola de root (Endless OS e bazat pe Debian si presupun ca merge cu comanda su);
- avand cele doua de mai sus, dai in consola de root comanda "dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=4M count=25" - am presupus ca disc-ul tau este un SATA HDD identificat de GParted ca /dev/sda dar tu trebuie sa vezi exact la tine cum se numeste discul si sa il dai ca parametru dupa "of=" in comanda.

Dand comanda de mai sus vei suprascrie cu zero-uri primii 100 MB de disc ceea ce il va face sa apara la instalarea de Windows nou-nout, ca si cum n-ar fi avut niciodata ceva instalat pe el. Aceasta va permite Windows sa gestioneze optim discul (in functie de BIOS/UEFI e nevoie de tip tabela de partitii MBR/GPT, un anumit numar de partitii predefinite, etc).