| anonim_4396 a întrebat:

Daca imi dezinstalez antivirusul revin automat la cel din windows 10?

7 răspunsuri:
| LenoreVoldaren a răspuns:

După ce îți dezinstalezi antivirusul nu îți va mai proteja nimic pc-ul până ce nu permiți tu asta. Va trebui să activezi manual antivirusul de Windows 10 (care cred că e windows defender?).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Windowsul 10, ca orice Windows, are incorporat un antivirus.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Dar se activeaza singur la loc cand e cazul?

| razvan524 a răspuns:

Acel antivirus nu e chiar atat de bun iti recomand un antivirus cumparat sau daca nu vrei. Avast daca vrei neaparat sa te intorci la acel antivirus il vei gasi in pc dar el va ramane mereu activ nu e nevoie sa il dezinstalezi si pe acele doar ca cel de pe pc tau din windows nu iti ofera protectie pe web(pe internet)

| georgedanielc a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,trebuie sa il activezi tu

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da.

Bula
| Bula a răspuns:

Windows Defender, "antivirusul" windows-ului a functionat tot timpul, inclusiv cand ai instalat INCA UN antivirus, cu conditia sa nu-l fi dezafectat cineva (tu, antivirusul sau altcineva).
Totusi, dupa dezinstalarea antivirusului, este bine sa verifici in Control Panel daca Windows Defender si Windows Firewall sunt active (daca nu, atunci activeaza-le manual).