| CASTRAVETE112 a întrebat:

Daca in cumpăr o memorie RAM cu CL-ul diferit de cea deja existentă în PC o să am vreo problema?
Îmi puteți explica și ce rol are acest "CL"?

Răspuns Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Salut!
Raspuns scurt :
Nu are nimic, dar recomandat e sa ai module cu aceeasi latenta CL ( sau CAS, in mare e tot aia )

CL-ul acela e o latenta, reprezinta ( simplu spus ) cate cicluri dureaza pana cand datele din memoria RAM pot fi trimise din momentul in care s-a primit comanda de citire.
Cu cat CL e mai mic, cu atat dureaza mai putin, deci cu atat e mai bine. Daca ai module de CL diferit ( in majoritatea cazurilor ) ansamblul va functiona la latenta cea mai mare. Nu afecteaza prea tare performanta, de multe ori latenta aia e neglijata...

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

E un parametru de performata al memoriei

chestia e ca daca in general e de preferat sa ai memorie cu EXACT aceeasi parametrii daca ai mai multe dimm-uri, altfel pot aparea probleme de compatibilitate sau cel putin de performanta