| Caracteromule a întrebat:

Dau Funda! Am gasit in task manager 2 aplicatii: winlogon.exe si csrss.exe, cand dau open file location nu se intampla nimic, cand vreau sa schimb "set priority" da acces denied, cand vreau sa opresc imi da acces denied, credeti ca sunt ceva virusuri? va rog raspuns rapid!

Răspuns Câştigător
| PunchLove a răspuns:

Ambele fisiere sunt parte din windows. Asta e motivul pentru care nu te lasa sa schimbi prioritatea.

2 răspunsuri:
| PunchLove a răspuns:

Nu e frumos sa iei omul la misto.

| ww000 a răspuns:

Hmm. pot sa te intreb de cate vreme utilizezi un calculator? revenind la intrebari.
Acele procese sunt din sistemul de operare(windows) si nu ai nici un motiv intemeiat sa le modifici modul lor de functionare(setare prioritate, etc) si bineinteles procesele sunt protejate pentru a nu le putea inchide si astfel provocand erori(blue screen, etc) in timpul functionarii acestuia.
winlogon - ruleaza la boot-area sistemului de operare si este responsabila pentru logarea utilizatorului pe desktop.

csrss - ruleaza la intrarea pe desktop si este responsabil de comunicarea client-server a calculatorului.