| Trump147 a întrebat:

DAU FUNDITA >- Am o mica problema cu programul MinGW. Dupa ce scriu programul, nu pot da copilare (compile) sau build; imi apare cu gri!
Uitati in aceasta imagine : http://i53.tinypic.com/2uyn5uc.jpg
Sus nu pot da compile sau build (ceea ce am nevoie)...
Daca va este de ajutor, am facut si un mic video : http://www.youtube.com/watch?v=S7zrhO5H8mw
Am nevoie neaparat sa repar aceasta problema deoarece programul asta il folosesc si la scoala!

DAU FUNDITA!

Răspuns Câştigător
| Aero a răspuns:

N-are importanta ca folosesti programul asta la scoala. Daca acasa n-ai reusit sa-l instalezi bine atunci nu e o tragedie. Exista alternative. Descarca Dev-C++ 4. 9. 9. 2 de pe Softpedia."
http://www.softpedia.com/progDownload/DEV-C-Download-51518.html
Algoritmii si limbajul C/C++ in sine conteaza, nu un enervant de IDE care nu ruleaza cum ar trebui. Folosesti la scoala MinGW si acasa Dev-C++, cel din urma fiind mult mai usor de folosit si nu te va incurca faptul ca folosesti 2 medii diferite. Personal, n-am lucrat niciodata cu acest MinGW, asa ca nu stiu sa depanez direct problema. Am incercat si un Google dupa probleme de compilare, dar nu am gasit multe rezultate, iar cateva par cam complicate de practicat/aplicat. Nu prea vreau sa te complic.

Apropo, e mai sigur sa scrii "iostream.h", nu doar "iostream" simplu

6 răspunsuri:
| AnonimuszWss a răspuns:

Pai uite, daca l-ai luat dupa net, kittul nu a fost complet...ca si cum nu e full programu...kittu nu avea "addon"

| Trump147 explică:

Anonimusz, kitul asta e de la profesor... problema e ca nu merge decat pe windows xp (simplu), iar eu am windows xp sp3; si n-am de gand sa-mi reinstalez windowsul pentru un program sad
exista totusi o setare ca sa mearga... dar nu stiu care. de asta am nevoie!

| Trump147 explică:

Gata. am rezolvat. l-am descarcat de aici!
http://ilincariuoana.wik.is/Welcome/IX_D
multumesc oricum pentru raspunsuri!

| Trump147 explică:

Hai fie, HP... iti dau tie fundita ca esti singurul care mi-a dat un link... pe mine mai mult ma interesa care e setarea ca sa functioneze programul. oricum multumesc pentru raspunsuri la amandoi!

| Lina0309 a răspuns:

Buna si eu am acum aceeasi problema.Imi poti spune te rog cum ai rezolvat-o? :d

| dCake a răspuns (pentru Lina0309):

Si eu am problema asta