| AlexDorinel a întrebat:

De ce e la moda sa schimbi electrocasnicele odată la maxim 3 ani?

Peste 50 de ani cred ca se va ajunge sa le schimbam zilnic)))și dacă nu vei face asta vei fii de râsul lumii.

Ma uitam la pc-ul meu care în 2018 a fost o bomba si acum a cam murit dacă pot sa zic asa...

Știu cum se numește fenomenul asta dar de ce nu se încearcă ca lucrurile sa tina mai mult?
Si de ce se inovează atat de mult doar pentru a atrage clienții în a cumpăra un produs nou deșii nu ne folosește cu nimic acel nou...

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nici o moda, este doar preferinta unora care au bani, sa cumpere ceva mai nou sau mai performant. dar ma indoiesc ca oamenii isi schimba frigiderele, masinile de spalat si aragazele ori aspiratoarele la 3 ani de zile.
PC-ul tau nu este un aparat 'electrocasnic" ci un aparat electronic, care are alt regim de folosinta.
Din cauza tehnologiei care evolueaza zilnic, apar produse mai performante, mai rapide, mai moderne, care iti usureaza munca. Ma refer aici la PC-uri, laptopuri, tablete, telefoane, smart phone samd.

| sierra1 a răspuns:

Nu e modă: cine poate - schimbă, cine nu - trage de jaful lui până se schimbă banii

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca interesul firmelor mari e sa faca un profit mai mare in fiecare anlaughing La pc e de inteles lol, motoarele grafice devin mai complexe si cerintele cresc pe masura. Lumea nu se mai multumeste cu aceiasi grafica timp de x ani, vrea ca jocurile noi sa arata tot mai bine, iar asta cere mai multe resurse.

| PainTech a răspuns:

Uzura morala. In domeniile in care apar progrese mari la o viteza relativ mare fenomenul e cel mai mult accentuat.

Lucrurile tin destul de mult ca si calitate. Daca cumperi un TV nou nu cred ca in 3 ani se defecteaza. Nu, produsul functioneaza la specificatiile initiale, doar ca tehnologia a progresat destul de mult incat sa iti lase dispozitivul in urma.

Nu as spune ca nu ne foloseste cu nimic acel nou. Daca nu foloseste cu absolut nimic lumea nu ar mai cumpara.

| siriusblack98 a răspuns:

''Si de ce se inovează atat de mult doar pentru a atrage clienții în a cumpăra un produs nou deșii nu ne folosește cu nimic acel nou'' Exista ceva ce se numeste BANI. Crezi ca pe vanzator il intereseaza ce faci tu cu produsul sau daca iti foloseste la ceva dupa ce il cumperi?!

| SingleForOne a răspuns:

Pentru că firmele fac profit, taxele sunt plătite, clienții sunt satisfăcuți cu ideea de avea lucruri noi. Deci, toată lumea câștigă, oarecum. happy Și da, avem protectia consumatorilor, emisiuni despre fabricare și vânzare, și chestii de genul. dar nu rezolvă prea mult. Nu toată lumea se duce la protecția consumatorilor, iar acele emisiuni sunt pentru amuzament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am telefonul de 4 ani si inca e ok. PC-ul e de 7 ani cel putin si inca duce unele jocuri.am mai avut o tableta 6 ani pana cand s-a dus de tot si nu am mai putut repara bateria. Adevaru este ca daca iei rahaturi ieftine se duc rapid. Mi-a zis o profesoara o data ca ea nu are bani destui sa cumpere chinezarii ca le schimba saptamanal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Traim intr-o perioada in care evolutia tehnologica e mai rapida decat evolutia intelectuala pentru multi dintre noi. De la Revolutia Industriala in coace se tot intampla asta. De ce ti-ai lua un telefon solid de acum cativa ani cand poti sa iti iei cel mai subtire hawaii? Un telefon de acum 2 ani deja se clasifica drept petarda. De ce sa iti iei o Honda, o Toyota, cand BMW-ul luceste mai frumos, si Mertzanu are piele pe interior? Vrei sa rada toti conducatorii de Smart-uri de tine? De ce sa ma uit pe instructiuni la masina de spalat, ce-s fatalau? Hai ca bag 15kg de chiloti verzi la 150 de grade ii las 3 ore sa imi explodeze masina de spalat sa se faca toaster. Asta e mentalitatea, prietene, si e greu sa mergi drept cand bate vantul tare din directia opusa.