| Vasilescu_Dragos_1964 a întrebat:

De ce imi lucreaza procesorul 100%

10 răspunsuri:
| inamata001 a răspuns:

Daca intrebi de ce merge greu procesoru la CALCULATOR atunci ori ai virusi foarte puternici in el, ori ai praf pe cooleru de la procesor ori ai memoria plina.
Daca vrei un raspuns concret mai da-mi niste detalii sa stiu cam ce ar putea fi sa nu mai dau cu presupusu. astept raspuns

| nutepriveste21 a răspuns:

Vezi in managerul de activitati ce proces foloseste procesorul la maxim si incearca sa inchizi acel proces dar cel mai probabil e vorba de un virus.

| horia2012 a răspuns:

-Ai programe ascunse, instalate din greseala care lucreaza in background.
-Dezinstaleaza toolbar-urile care care se ataseaza de browserele de internet.
-Vezi ce aplicatii pornesc odata cu Windows-ul si seteaza-le sa nu mai porneasca, sau dezinstaleaza-le daca nu ai neaparat nevoie.(in afara de antivirus).
Descarca:
http://www.malwarebytes.org/
(gasesti seriale pe net) fa o scanare si sterge tot ce gasesti.
-Fa o scanare si de virusi(depinde de antivirus).
-Dezinstaleaza toate borwserele de internet (fara internet explorer)
-Descarca WinUtilities:
http://www.softpedia.com/progDownload/WinUtilities-Download-30740.html
(te duci pe"Softpedia Mirror (RO)"
si astepti. Dupa ce se descarca, il instalezi. Curata registrii cu el.
Fa o curatare si cu el.
-Dupa fiecare operatiune de dezinstalare, Restart, curatenie registrii. Nu mai scanezi cu antivirus.

| Friptu_Stefan_1998 a răspuns:

Ai virusi bro straight face

| laurycs a răspuns:

Pai sunt mai multe motive... ori ti-e pe duca windows-ul (trebuie sa-l schimbi), ai prea multi virusi sau cel mai posibil schima-ti procesorul...winking

| CataC a răspuns:

Salut
Deschide task manager (ctrl+shift+del), ordoneaza procesele dupa cat consuma si vezi ce anume mananca resurse.
Bafta

| Me2 a răspuns:

1. ai virusi, prea multe programe care ruleza simultan
2. Procesorul este prea slab si ii dai pra multe sa "inghita" de asta sta in 100%

| pozeanimate a răspuns:

Faci un screen la task manager la tabul procces
si arata noua
sau
bara start scrii msconfig.exe
la tabul startup ca in poza
http://www.optimizingpc.com/i/w7/msconfig_startup.png
debifezi totul in afara de antivirus
mai este un program autorun il descarci de pe site Microsoft
cu el debifezi procesorul care maninca resursele din computerul tau

| Valente2322 a răspuns:

Am si eu o intrebare, am achizitionat un pc.cu 8 gb ram ddr3 am facut update la bios sa scot parola si acum imi vede doar 4 din 8, am adus inapoi biosul si tot 4 vede.ma poate ajuta si pe mine careva? tudorvalrntin232@yahoo.com

| dinoebot a răspuns (pentru Valente2322):

Trebuie sa iti schimbi win-ul pe 64 de biti.