| AlexDorinel a întrebat:

De ce in ziua de astazi exista fluctuatii de tensiune electrica?
Cica "avem infrastructura moderna de calitate"

Offff niciodata curentul asta n-o sa fie bun in Romania

8 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Au scos contorul pe casa scarii, peste o saptamana a luat foc panoul de sigurante fara sa am consum mare, doar frigiderul si televizorul in functiune, cablul de impamantare sta spanzurat pe langa panoul de sigurante... Toate in tara asta sunt pe principiul 'las ca merge si asa', de nu eram acasa cand a luat foc panoul de sigurante ramaneam fara apartament...

| Raducons a răspuns:

Se intrerupe curentul din diferite motive, suprasarcina cel mai probabil.Sunt multi consumatori pe un post de transformare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-a furat Dragnea să scape de pușcărie

Bula
| Bula a răspuns (pentru RB26DETT):

Cheama-l inapoi (in scris! ) pe Dorel impreuna cu sefii lui!
Anunta-le ca ai si pretentie de despagubire de la ei pentru sperietura produsa!
Nu te lasa!

| RB26DETT a răspuns (pentru Bula):

Asta s-a intamplat acum 2-3 ani...

| Violleta2022 a răspuns:

Este perfect normal sa scada tensiunea electrica cand sunt fluctuatii de curent, in special cand sunt descarcari eletrice provocate de fulgere, furtuna samd.
Asta se intampla peste tot in lume, nu doar in Romania.

| PainTech a răspuns:

Avem infrastructura mai bună decât alte țări. Asta nu înseamnă că nu apar probleme ( prevenibile sau non-prevenibile )

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai fi fost invatat mai bine capitolul de electricitate la fizica, atunci ti-ai putea da seama ca ai pus o intrebare prosteasca, ne-gandita! big grin

La generatoarele din centralele electrice curentul iese extrem de stabilizat, atat ca tensiune, cat si in vrecventa.
Liniile de transport dintre centrala si consumatori sunt stabile, au REZISTENTA de pierdere CONSTANTA. Inseamna ca PANA LA TINE consumatorul, tensiunea si rezistenta liniei sunt tot constante, pana ce nu legi diferite consumatoare. Insa, cand legi un bec sau un resou, rezistenta acestora difera, se formeaza un DIVIZOR DE TENSIUNE intre rezistenta liniei si rezistenta becului sau resoului.
Si aici incepe variatia de tensiune: un bec consuma mai putin, curentul care trece prin el este mai mic, iar pe divizorul de tensiune format de linia de curent si becul tau scade tensiunea mai putin. Insa, daca legi un resou, rezistenta lui este mai mica, curentul va fi mai mare, iar tensiunea scade mai mult la tine la punctul de consum de pe capatul de linie.

In ansamblu, consumul unui cartier sau un oras intreg variaza in continuu si intre limita chiar mari.
Nu exista stabilizator de tensiune care sa poata stabiliza tensiunea in asemenea conditii!
In toata lumea exista aceasta problema de variatii ale tensiunii, inclusiv in tarile cele mai dezvoltate.
Din acest motiv se concep aparatele casnice sa functioneze "intre 180-250V", in marja cat mai mare de tensiune, sa poata fi folosite si la cele mai extreme fluctuatii.

In concluzie: variatiile de tensiune nu sunt cauzate de furnizorul de curent, ci de consumatorii conectati!