| AlexDorinel a întrebat:

De ce Romania a avut bani sa investeasca in infrastructura buna de internet pe care o avem acum, dar in spitale si drumuri de calitate nu are bani?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca vrei spital cu caldura si personal medical amabil iti faci asigurare privata

| darrio2007 a răspuns:

Cine spune ca Romania(statul) a investit?

| Violleta2022 a răspuns:

Intreaba asta pe parintii tai, ca ei au fost aia de au votat pe cine nu trebuie, de aceea nu aveti bani pentru spitale.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania nu a investiti in infrastructura de internet. Avem o infrastructura buna pentru ca e noua. Pentru ca la noi dezvoltarea a venit ceva mai tarziu si a venit direct cu tehnologia moderna. Si investițile in infrastructura de net se fac pe partea privata pe cand cele in spitale si drumuri e facuta din buget de catre stat.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca nu Romania a investit in infrastructura de internet. happy

| gabicoo a răspuns:

Rețeaua de internet a fost dezvoltată de firme private!
Dacă treaba era pe seama statului - vorbeam și acum la telefoanele alea fixe - cu disc în loc de tastatură și aveam conexiune la net de 2-3 Mbps!

| Dismally a răspuns:

In internet au investit firmele private, in spitale si drumuri statul roman...

| AliGab a răspuns:

Datorita prostiei poporului roman care inca mai alege coruptii din pnl si psd

| Adrian5575 a răspuns:

Firmele de internet sunt private, nu au treaba cu statul. Statul nu face spitale si drumuri pentru ca este ocupat cu pensiile speciale.

| Mopmop a răspuns:

Pentru ca nu avem legi bune si cele care sunt nu suntvrespectate de nimeni. Un exemplu simplu. Daca ar fi o lege referitor la o receptie de cladire sau drum pron care daca firma dac nucrespecta contractul ai risca penalizari sau sa fie inchisa alta ar fi situatia! Valabil in toate domeniile la care va puteti gandi!

| al0o0o0 a răspuns:

Are,dar sunt niste interese la mijloc.Nu ma pricep la politica, dar clar nu totul este cinstit si nu functioneaza asa cum credem noi.

| RAMSES123 a răspuns:

In primul rand pentru ca sunt alte costuri.
Te costa mai putin sa pui net bun peste tot decat sa echipezi un departament de spital.
plus ca e alta parte a economiei, netul e dat de companiile de telefonie, care sunt private, in schimb spitale, drumuri, infrastructura, etc, sunt sector public/ guvernamental, unde fluxul monetar nu e determinat de dorintele publicului.

aici intervine coruptia: intr-o companie privata, faci profit in functie de cum iti poti satisface clientii, iar daca nu reusesti sa o faci, compania ta moare.
Guvernul nu are problema asta, pentru ca veniturile lor vin din taxe si fonduri internationale, asa ca nu e constrans de necesitatile omului de rand, iar in cazul in care oamenii vor profit, e mult mai usor sa fure, avand in vedere ca ideea de "profit" nu se poate aplica unui singur individ intr-un cadru guvernamental