| alxy2k a întrebat:

De ce la un transformator da curent la iesire si pe plus si pe minus?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Depinde cum a fost masurat acel curent si ce caracterisatici are. Acel transformator daca are + si - inseamna ca are si redresor care transforma curentul alternativ in curent continuu. Daca acel transformator e fara impamantare, atunci verificand ambele terminale + si - cu un creion de tensiune, vom vedea prezenta unui curent pe ambele borne. Poate fi curentul de la retea care vine cu intensitate mica printr-un condensator de deparazitare, sau prin efect condensator intre infasurarile transformatorului sau poate fi chiar un defect de izolatie.

1 răspuns:
| Panamax a răspuns:

Transformatorul functioneaza doar in curent alternativ.Nu are un plus si un minus.