| Illuminati2016 a întrebat:

Salut.Becurile LED au transformator din curent alternativ in curent continuu, aceste becuri au rata de refresh perceptibila de 50/60Hz sau lumimeaza in continuu?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Logic: daca reteaua are 50Hz, atunci n-are cum sa fie de 60Hz happy
Daca folosesc TRANSFORMATOR, atunci la secundarul acestora este tot frecventa de 50Hz, dar circuitele care urmeaza redreseaza, filtreaza si stabilizeaza tensiunea si implicit si curentul care trece prin Led-uri.
In cazul ca folosesc "trabsformator" tip sursa in comutatie, de asemenea tensiunea si curentul de iesire este filtrat (netezit) si stabilizat.
Ca urmare, avand curentul de excitare stabil, neted, Led-urile vor lumina in continuu, nu vor avea vibratii (flickering).

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Sursele de iluminat cu LED economisesc energie si ofera o alternativa ecologica de inalta calitate la lampile incandescente din prezent. in viitor, tehnologia LED va deschide lumii posibilitati de iluminare fara precedent. Mai multe informatii aici: http://www.bwbfamily.ro/sunt-becurile-led-a-7.html

| Uvox a răspuns:

Evident ca depinde de transformator/alimentator dar in general sunt fliker-free. Undeva apare si un comdensator care "netezeste" tensiunea.