| Victor705570 a întrebat:

De la cati V (volti) curentul electric este nociv pentru om? am un transformator de curent electric care scoate 21V si 1.5A ma pot curenta cand lucrez cu el?

Răspuns Câştigător
| carpediem a răspuns:

Nu tensiunea conteaza(adica voltii) ci intensitatea(amperii). O baterie de masina are 12 v si cca 60 A si daca te curentezi la ea cam da cu tine de pamant. Mai sunt bastoanele cu electrosocuri care au mii de volti si zero virgula amperi. Deci conteaza procentajul v/a. Iar la 21 v-1.5 A sigur nu te curentezi( decat daca pui limba).

5 răspunsuri:
| kristy a răspuns:

De la 24 V in sus devine periculos iar la 50 V este aproape mortal.
Nu o sa mori daca te curentezi la 21 de volti dar este destul de suparator acel fior dupa ce te curentezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-o sa ai nici o problema. Ai aici un tabel, cu explicatiile de rigoare.
http://www.circuiteelectrice.ro/......ea-lui-ohm

| FrozEenSoul a răspuns:

Nu stiu daca te ajuta raspunsul meu, dar stiu ca de la 24v curentul electric poate fi simtit de om (ma refer cand pune mana pe fire). Bafta

| AlexGabrielASC a răspuns:

100 V cand e uscat in jur 50 v cand e umezeala. FUNDA?

| mariaadrianagrasune a răspuns:

Daa normal trebuia sa te gandesti si singur la asta!