| berlin a întrebat:

De ce se restarteaza pc adica da sa porneasca are ceva un tacanit iar se restarteaza nu-i de la hard-disk am fost cu el la oras nu i-a dat de cap am schimbat si cablu sata nimic tot asa tacane sa fie oare sursa ca nu alimenteaza bine componentele din pc? sau ce? pareri.

11 răspunsuri:
| Daniel9988 a răspuns:

Pai daca tacane inseamna ca e ticnit...Cred ca au ceva ventilatoarele si se infierbanta piesele in el.Ia unul nou omule, ce sa faci cu o fosila?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Tot ala din 2007 il ai? Zi mersi ca a mers atit. Uita-te la placa de baza si sursa dupa condensatori umflati. Hardurile analizate cu AIDA (te uiti la parametrii smart).

| berlin explică (pentru Daniel9988):

Nu face asa mereu un ventilator am nu mai multe
am desfacut-o nu e asa de grav condensatorii dar nu stiu ce sa zic

| Daniel9988 a răspuns (pentru berlin):

De cat timp ai PC-ul? Daca e peste 5 ani merita sa il schimbi decat sa cheltui pe reparatii.Plus daca vrei du-l la TehnoComputer daca stai in Iasi.

| berlin explică (pentru Daniel9988):

10 ani are sant din constanta cat crezi ca costa o sursa?

| Daniel9988 a răspuns (pentru berlin):

Ai un pc performant? Cam ce sursa ai acum?

| Daniel9988 a răspuns (pentru berlin):

Depinde...intre 100 si 500 de lei, in functie de performante

| Andrei7447 a răspuns:

Sunt multe variante, daca se restarteaza brusc in timpul in care il folosesti la capacitate ridicata, supraincalzirea procesorului poate fii un factor pentru acest restart, placa de baza s-ar putea sa fie alt motiv, verifica rezistorii, daca nu sunt plati ci iesiti, la cap fiind majoritatea ovali ti-ai gasit problema.

| Andrei7447 a răspuns (pentru Andrei7447):

Sterge praful din blocul de disipare a caldurii aflat asupra procesorului si ti-as recomanda sa schimbi pasta termoconductoare dintre aceasta si procesorul, dar daca nu te pricepi nu o face singur deoarece o aplicare gresita poate cauza daune serioase. Sfatul meu, avand in vedere vechimea calculatorului tau este achizitionarea unuia nou, nu construit din magazin ci pe piese, daca ai nevoie de ajutor cu asta, sunt aici sa te ajut.

| berlin explică (pentru Andrei7447):

Nui de la praf nici de la procesor cred ca e sursa dar nu sant sigur

| berlin explică (pentru Andrei7447):

Nui nici una nici alta cred ca e sursa dar nu sant sigur