| LanguageMaster a întrebat:

De ce sunt așa de scumpe consumabilele pentru imprimantele laser?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu sunt scumpe, fata de cele cu cerneala, care se usca cartudul nefolosit si poti cumpara altul nou.
Si la reincarcare, un cartus pentru laser se umple cu 40-50 lei si tiparesti normal cateva mii de pagini de text, iar la cele cu cerneala o umplere costa 10-15 lei si tipareste cca. 1-200 pagini.

| armiaso a răspuns:

Producatorii nu sunt de acord cu incarcarea cartuselor de imprimanta, rationamentul economic pentru care ele au pretul acesta exista, numai dupa ce vedem diferitele costuri care compun un cartus putem sa iti spunem de ce sunt asa de scumpe, dar intra in ele de obicei, materiale, cost cu impozite, forta de munca, numele brandului si cel mai important costul cu publicitatea.

| Simpatic a răspuns (pentru Bula):

Pai si daca ne referim la un toner nou original cu care scoti 2000-3000 de pagini si el costa 370 de lei, mai sunt scumpe consumabilele la imprimantele laser sau nu?

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Depinde cum o invarti. Pentru o persoana care lucreaza in regim PFA si nu face multi bani probabil ca da. Pentru firme nu prea, si pentru cele mari cu siguranta nu.
Plus ca laser e mult mai calitativ ca cerneala si e logic sa fie mai scump.

| Bizon95 a răspuns:

Din cauza ca merg pagini multe, multe
dpdv relativ, pretul e de fapt mai mic decat alea pe cerneala, la care cartusele costa de ustura si daca nu le folosesti o perioada, se usuca