| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp laptopul meu merge greu si mi s-a spus sa imi schimb windowsul. il am de 3 ani.La cat se schimba normal un windows si asta e motivul pentru care merge greu?

Răspuns Câştigător
| TheFragranceMaster a răspuns:

Nu trebuie sa-l schimbi(decit daca vrei alta versiune) sa-l reinstalezi, parerile specialistilor se cam impart.Eu il reinstalez daca merge greu sau banuiesc o infectare, am XP, in general al meu oboseste la 6 luni.Indiferent de versiune reinstaleaza-l si nu uita de back-up.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista un timp anume la care trebuie schimbat, nici nu e nevoie sa il schimbi daca ai grija de calculator.

| raMLesS a răspuns:

Apasă pe "start", apasă pe "run'' şi scrie msconfig, îţi va apărea o fereastră, apasă pe "Startup" apoi dezactivează aplicaţiile care pornesc odată cu windows-ul de ex: Steam, Skype, YahooMessenger, AutoUpdate etc...
În cazul Antivirusului nu trebuie să debifezi.

Apoi apasă pe Services şi debifează de ex: Adobe flash Player update, Google update service. Automatic update, Yahoo update, etc...

Intră aici : https://www.cmcm.com/en-us/clean-master-for-pc/
şi descarcă programul, el când il rulezi va curăţa toate fişierele care-ţi ocupă spaţiu în pc, rezidurile, aceste fişiere doar ocupă spaţiu deci să nu te gândeşti că şterge poze sau alt ceva, doar acele fişiere care nu folosesc la nimic, etc.

Apoi intră pe : http://www.anvisoft.com/cloud-system-booster.html

Şi descarcă-ţi aplicaţia, această aplicaţie la fel, va curăţa anumite fişiere, şi poţi să-ţi optimizezi pc-ul.

Dacă ai şi viruşi în pc îţi recomand să intri aici : https://www.malwarebytes.org/

descarcă-ţi antivirusul şi rulează-l, va dura în jur de 15 minute să scaneze partiţia C, anumite fişiere ca să o cureţe de viruşi ( dacă ai )

Aceste aplicaţii sunt folositoare pentru pc atât şi pentru laptop, dacă îţi dă erori când intri pe anumite foldere, aplicaţii, dacă-ţi merge tot greu şi ai viruşi, poţi schimba windows-ul, dar în cazul tău nu cred că primeşti aşa erori deci ia-ţi aplicaţiile de mai sus, îţi vor îmbunătăţii laptop-ul.

Fundă?!

| raMLesS a răspuns (pentru raMLesS):

PS: Recomand ca la un pc să fie schimbat windows-ul cam la 7-8 luni iar la un laptop 8-12 luni, laptop-ul tau mai merge "reparat" fără a fi nevoie să schimbi windows-ul.

| K0sti a răspuns (pentru raMLesS):

"Recomand ca la un pc să fie schimbat windows-ul cam la 7-8 luni iar la un laptop 8-12 luni"...argumente nene, ca de sfaturi din astea sunt satul! Eu am Win 7 de cand a aparut, nu l-am reinstalat niciodata!

| raMLesS a răspuns (pentru K0sti):

Dacă butonezi pc-u în fiecare zi şi descarci tot felul de jocuri şi de aplicaţii, e bine sa-l reinstalezi peste câteva luni, pentru că lui din diferite motive îi mai apar erori, mai merge greu şi etc, în felul acesta poti scăpa de anumiţi viruşi.

| K0sti a răspuns (pentru raMLesS):

Aia e alta treaba...
Totdeauna "interfata" dintre scaun si calculator e problema...dar in principiu nu exista o data anume cand trebuie schimbat sistemul, nici macar "recomandat"!

| raMLesS a răspuns (pentru K0sti):

E, uite că acum există.