| Nirgomax a întrebat:

Deci cred ca toate lume stie programul ala PuTTy,cand intru acolo bag ip nu imi da acolo la terminal log in sau parola si mi da eroare, NETWORK ERROR CONECTION TIMMED OUT pls help

Răspuns Câştigător
| tpuuser999 a răspuns:

Pentru ca toate serverele pe care le incerci sunt luate de undeva gresit sau nu mai exista.

Incearca urmatorul server ca sa vezi ce ar trebui sa apara cand totul merge corect: new@sdf.org SAU 205.166.94.15 (doar primul l-am incercat)

11 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Putty functioneaza daca la celalalt capat (la IP-ul respectiv si portul selectat) e un server de telnet, ssh, s-a.m.d.

| cristimihailov a răspuns:

Poate ar trebui sa selectezi alt protocol de comunicare.

| cristimihailov a răspuns (pentru Nirgomax):

Ip-ul la care incerci sa te conectezi nu ofera serviciul pe SSH. Sau daca il ofera, o face pe alt port ori nu ajungi la el din diverse motive ce tin de rutare, etc.

Practic vezi IP-ul dar nu asculta nimeni pe portul specificat (sau poate acesta este routat pe alt port).

| Nirgomax explică (pentru cristimihailov):

Si ce pot face?

| tpuuser999 a răspuns:

La ce incerci sa te conectezi? Connection timed out inseamna ca incerci sa te conectezi la un server care e picat sau iti face probleme Windows Firewall (sau firewallul de pe router). Practic, PuTTY nu poate accesa serverul.

| Nirgomax explică (pentru tpuuser999):

Uite cum imi arata help am pus pe ytb https://www.youtube.com/watch?v=ypNYjodP_78

| tpuuser999 a răspuns (pentru Nirgomax):

Da, cunosc mesajul, si am incercat si eu adresa respectiva si imi apare la fel. De unde ai IP-ul? Ce ar trebui sa reprezinte? Poate chiar nu este un server la acea adresa, asa cum au spus si ceilalti utilizatori.

Mai mult decat atat, nu functioneaza nici ping la adresa respectiva. Deci nu raspunde la ping sau fizic nu exista!

| Nirgomax explică (pentru tpuuser999):

Nu merge la nici un ip, mereu imi apare asa

| Nirgomax explică (pentru tpuuser999):

Da bos mersi mult, ai primit fundita

| tpuuser999 a răspuns (pentru Nirgomax):

Pentru ca toate serverele pe care le incerci sunt luate de undeva gresit sau nu mai exista.

Incearca urmatorul server ca sa vezi ce ar trebui sa apara cand totul merge corect: new@sdf.org SAU 205.166.94.15 (doar primul l-am incercat)