| wienpenn a întrebat:

Deci
Procesor:I3 6100
Placă de bază:Asus h110m-k
Ram:HyperX FURY ddr4 4gb 2130
Hdd Toshiba 500gb
CARCASA:http://m.emag.ro/......5c457f2da0
Merită cu încă 4gb la fel în viitor și un ssd Kingston 120gb? Si ce placa video recomandați tot pt viitor pt jocuri ca GTA 5; saint's row 3 si 4; Minecraft? Mă gândeam la gtx 960 2gb phantom sau un xfx rx 460 4 gb.

2 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Inca 4gb ram iti trebuie neaparat pentru a juca ultimele titluri aparute in ziua de azi. Placa video este petarda. Nu doar ca degeaba are cei 4gb vram ( sunt utilizati maxim 2gb ) dar si performantele in gaming sunt deplorabile. Este considerata a fi o placa pentru jocuri de tip moba.
Acum ca este la reducere, un gtx 950 in aceeasi bani este alegerea perfecta pentru sistemul tau avand in vedere ce procesor ai, si sursa relativ slaba. Acel 950 scoate framerate-uri cu pana la 5-10 in majoritatea jocurilor batanduse cot la cot cu r7 370 4gb ( alt bombeu lansat de amd )

| CPAElites a răspuns:

"gtx 960 2gb phantom sau un xfx rx 460 4 gb."
Cumpera GTX 1060 costa ~1000 lei si e cu ~80% mai performanta decat GTX 960!

Sursa e delux? Vezi ca e pericol sa-ti prajeasca intreaga configuratie...De ce? Pentru ca nu are protectii si nu scoate mai mult de 240w.