| anonim_4396 a întrebat:

Detin un laptop Dell inspiron 15 ( i3 generatia 7 4 gb ddr3 1000 gb hdd Intel hd 620 graphics windows 10 ) disk usage-ul in task manager este de 100% in permanenta si laptopul merge foarte greu ( pana dupa putin timp, cand inchid sau pornesc programe sau pur si simplu cand folosesc google chrome ) cum pot sa il scad si sa fac device-ul sa mearga mai lin? si se poate face acest lucru doar la reinstalarea windowsului? ( nu am schimbat windows-ul inca de la achizitionare acesta venind cu windows 10 preinstalat

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Http://bit.ly/2EnHltH

4 răspunsuri:
| killerradu32 a răspuns (pentru Salontanul):

Deasemenea pe langa disk usage si memory usage e destul de mare nu atinge 100 % mai mult este in kur de 70 uneori mai mult alteori putin sub sa si acesta cauza?

| sierra1 a răspuns:

Tot in task manager vezi ce aplicații rulează și le inchizi una câte una până vezi că activitatea discului scade drastic și inseamnă ca ai găsit marele" consumator"

| Vvistula a răspuns:

Elimina programele care iti duc diskul la 100%

| CM7YRE a răspuns:

Https://www.drivereasy.com/knowledge/100-disk-usage-windows-10-fixed/
Ai cateva tips/tricks. Poti sa-ti iei un hdd la 7200 daca il ai la 5400 sau un ssd, sigur n-o sa mai fie 100% pe load. Reinstalarea sigur ajuta, dar e o solutie la care trebuie sa te gandesti ultima, nu prima.