| YellowAngel a întrebat:

Diferenta intre procesoarele i3, 5, i7?

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pretul si puterea de calcul, implicit si numarul de nuclee
Celeron< Pentium Dual Core < i3 < i5 < i7

| Sociopatul a răspuns:

Pai diferentele sunt de performante. conteaza si ce doresti sa faci cu procesoarele respective. Gama i3 e mai slaba, i5 e intermediara iar i-7 este peste cele 2 mentionate. F

| alii98 a răspuns:

Mai multa performanta, in ordinea asta, la cresterea pretului totusi

| RAY a răspuns:

I3 =pentru office, home user
i5 =gaming, editare poze, video
i7=editare video, poza profesionala, e cel mai bun
sa stii ca exista cpu U = pentru economisre energie
cou Q pentru gaming
pentru tine as recomand un i3, 920 m nVIDIA, ssd, 4 gb ram

| Superior a răspuns (pentru RAY):

De ce vorbesti de laptopuri?

| JackR a răspuns:

Uite un articol (mai vechi, este adevarat, dar principiile se pastreaza si la generatiile noi de procesoare) care itit explica pe larg ce, cum si de ce, relativ la i3, i5 si i7:
http://blog.pcmadd.com/core-i3-vs-i5-vs-i7/

| Superior a răspuns:

Acestea au mai multe familii,Haswell, Skylake, Kaby Lake, Coffe Lake, etc.
Toate cele pana la Kaby Lake au asa :
i3 - 2C/4T
i5 - 4C/4T
i7 - 4C/8T
Insa noua generatie Coffe Lake are asa :
i3 - 4C/4T
i5 - 6C/6T
i7 - 6C/12T
C reprezinta numarul de nuclee iar T numarul de threaduri.
De asemenea acestea apartin mai multor serii :
-Normala ce poate cuprinde K sau X in coada, acestea oferind performante maxime si de top.
-Cele cu HQ in coada, optimizate pentru laptopuri si care ofera performante mai slabe, iar aici face exceptie i3-urile care nu exista cu U in coada.
-Cele cu U in coada cu mult mai slabe ca variantele de desktop.
Acestea au asa :
i3 xxxxU - 2C/2T
i5 xxxxU - 2C/4T
i7 xxxxU - 2C/4T
insa seria Kaby Lake R aduce asta...
i5 xxxxU - 4C/8T
i7 xxxxU - 4C/8T
De asemena difera si frecventa care este de baza si in turbo. (si alte elemente precum tehnologia de fabricatie, numarul de nm, etc).
Mai exista ca mentiuni si variantele precum T dar nu e cazul de ele aici.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Daca fata e la facultate sa mearga cu desktopul si monitorul dupa ea?

| Sofer a răspuns:

Diferențe la număr de nuclee.
I3 2 nuclee
I5 4 nuclee
I7 8 nuclee