| Tutuianu_Razvan_1999 a întrebat:

Care este diferenta dintre procesoarele core2 quad si i3?
funda

Răspuns Câştigător
| PopAdrian a răspuns:

I3-urie sunt dual cores pe cand Core 2 Quad ne spune clar din nume ca este quad cores, deci Core2Quad bate aici.

Singura diferenta dintre ele este numarul de threaduri. Pentru I3 este 4, pentru C2Q este 2, asta inseamna ca la un moment dat I3 poate executa 4 comenzi odata, iar C2Q numai 2, dar asta te ajuta numai daca te ocupi cu programe care il solicita mult (gen modelare 3d, programare vizuala etc.)

Te poti uita aici: http://www.anandtech.com/bench/product/118?vs=50
La majoritatea C2Q o batut (vezi ca scrie sub numele testului Higher is better sau lower is better, adica daca I3'u are mai mult nu inseamna ca e si mai bun).

In concluzie, alege C2Q :)