| DWRobin a întrebat:

Care este diferenta intre procesoarele i3, i5, i7 si procesoarele normale?

7 răspunsuri:
| Aesir a răspuns:

Diferenta este ca i3, i5, i7 pot avea 2, 4 sau 6 nuclee si le intalnesti de la socketul 1155 in sus.

| DWRobin explică (pentru Aesir):

Exista procesoare cu 2, 4 si 8 (nu 6) fara tehnologie i3, i5, i7.

| danimotenel a răspuns:

Sunt clasificate pe putere exact ca si windowsurile xp, vista, 7

i3 de la 2.13 GHz - 2.40 GHz

i3 este folosit mai mult pentru muzica si altele.
i5 -internet, video, imagini, email.
i7- multimedia si multitasking
i7 extreme-gaming si alte chesti care necisita un procesor puternic.

Aici poti face comparati :http://www.intel.com/......ssors.html

i3 http://ark.intel.com/......rs/desktop

i5 http://ark.intel.com/products/family/65504

| anonim_4396 a răspuns (pentru danimotenel):

laughing si vrei sa zici ca un i3 nu face multitasking? happy

| danimotenel a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu atat de bine ca i7, am zis pentru ce e mai bun de folosot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danimotenel):

Ca sa nu creada lumea ca suntem ditamai specialistii si ca vorbim intr-un limbaj prea tehnic ca sa ne dam mai destepti ca altii am sa explic ca multitasking inseamna a face mai multe chestii deodata, de exemplu a sta pe TPU, pe mess, si a asculta muzica in acelasi timp, toate procesoarele fac asta numai ca unele o fac mai bine altele cu mai putin succes, dar pana la urma toate se descurca bine si ne lasa impresia ca avem cel mai tare calculator din cartier numai pentru ca putem deschide mai multe pagini de IE decat oricine altul, insa adevaratul test incepe cand instalezi un program mai serios, mathlab sa zicem, sau autocad, programe ingineresti, unele procesoare s-ar putea sa se chinuie atat de tare cu el incat sa se topeasca si ca curga afara din socket pe cand altele abia daca au inceput sa transpire happy

| martzian a răspuns:

Ca sa fim un picut plastici, este cam ca diferenta intre ultimele modele de Mercedes, Porche, Ferrari si Dacia 1310.winking