| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Din ce cauza pe YOUTUBE Videoclipurile sunt filmate la rezoluție de maxim 2 K? Nu 4 K sau 8K!?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba nu știu, dar pe mine ma deranjează rău de tot ca vad în tendinte mereu manele, e incredibil asa ceva!

| danbnz a răspuns:

Nu esti bine informat.
Sunt o gramada la 4k, 8k.

| Wr3nch a răspuns:

Cumpara tu camere si echipemante ce pot procesa 4k laughing) Daca ai cu ce.

| Simpatic a răspuns:

4k exista destule, am vazut ca sunt si cateva 8k dar astea sunt mai greu ca nu toata lumea are un display care sa stie de aceasta rezolutie

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Acum orice smartphone mai scump de 1500 de lei filmeaza si 4k
Samsung S21 ultra chiar 8K

| Wr3nch a răspuns (pentru Simpatic):

Yeah, dar profesionistii filmeaza cu camere, nu telefoane.

| Simpatic a răspuns (pentru Wr3nch):

Da

| NLS a răspuns:

Https://www.youtube.com/c/Citiesin4K/videos

https://www.youtube.com/c/CipFlixTV/videos

https://www.youtube.com/watch?v=8AwIJZj07s8

https://www.youtube.com/watch?v=V6nN9fX1DII&t=2050s

uite aici, si inca pe cateva zeci... de sute de canale.

4K si chiar 8K pe alocuri.

Ca sa vezi rezolutia maxima, trebuie sa o alegi manual, mai ales daca PC-ul e mai slabut si ai o placa video slaba. (sau procesor slab)

Si nu o sa vezi 4K pe telefon, decat din browser, din aplicatie nu.
*******************************
Daca te referi la majoritatea, care sunt intr-adevar in FullHD sau chiar 720p, este din motive de spatiu si de aparatura.
Poate nu au PC capabil sa editeze video-uri de o ora in 4K, pentru asa ceva trebuie resurse mai serioase.
Sau nu au momentan o camera 4K.
Imi vin in minte multe canale de vlogging amatoricesc, unde. de exemplu:
o gospodina a investit acum 10 ani intr-un DLSR si urca saptamanal 2 clipuri cu retete.
Sau impartaseste te miri ce trickuri sau sfaturi, experiente de viata.
Probabil nu s-a imbogatit din YouTube, cat sa justifice investitia in aparatura mai buna.
Acolo unde a fost cazul de "imbogatire" si crestere, acolo fii sigur ca a crescut in timp si calitatea clipurilor, inclusiv rezolutia, se depune mai mult efort si se investeste mai mult timp.
PENTRU CA MERITA.

| Lukasssz a răspuns:

De pe ce platforma te uiti pe Youtube?