| Sebimiha a întrebat:

Distorsionarea unei boxe este din cauza difuzorului sau a amplificatorului?

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Pot induce distorsiuni:
- semnalul sursă
- traseul de semnal neecranat
- funcționarea la nivel maxim a amplif
- difuzor mecanic descentrat

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca distorsiunile sunt mai puternice la volum mai mare si mai ales la basi, atunci problema este cu difuzorul.
Daca distorsiunile sunt si la volum mediu sau mic, si la sunete medii, atunci problema este din amplificator sau preamplificator, semnalul de intrare.
Daca se aude un zgomot in difuzoare si fara semnal de intrare, atunci problema este de ecranare sau de filtraj al tensiunii de alimentare.

Poti depana usor sursa distorsiunii, schimband intre ele etajele de sonorizare: boxele de difuzoare, canalele de amplificare.