| RAY a întrebat:

Doar cine stie sa raspunda
se poate da banare incat sa numai poti intra nici cu un hide ip sau vpn, banare pe placa de retea cum functionaza?

6 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Iti da ban pe MAC address - un numar unic pe NIC ( Network Interface Card = Placa de retea ) si dupa nu ai ce face decat sa o schimbi.
PunkBuster facea lucru asta. Nu stiu in ce jocuri mai e in ziua de azi, dar in Battlefield 4 era prezent si daca trisai sau vroiai sa faci bypass, iti dadea ban pe hardware sau pe GUID ( un serial unic generat de CD-key )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Doar pe MAC iti da un astfel de ban? Nu se poate si pe Windows?
Scuze daca am inteles gresit.

| 1icool a răspuns:

Adresa MAC este o adresa unica a placii tale de retea! Adica un fel de CNP. Asa te cunoaste furnizorul de internet! Aceasta adresa se poate si schimba!

| RAY explică (pentru 1icool):

Trebuie sa scimbi fizic placa de retea?

| HazelEyes77 a răspuns:

Poti utiliza un vpn de ex: HMA PRO, desigur costa bani sau o alta metoda ar fi un VPS (Virtual Private Server).

| 1icool a răspuns:

Ai intructiuni aici, cum sa schimbi adresa MAC!

https://www.wikihow.com/Change-a-Computer%27s-Mac-Address-in-Windows

Succes!