| smartalogu a întrebat:

Dragi TPU-isti. Am si eu o intrebare. Vreau sa imi cumpar un aparat de fotografiat, dar nu ma pot hotara, care din astea 2 sa il cumpar:

- Sony HX1 : http://www.emag.ro/......SCHX1.CEE9

- Cannon SX1 IS : http://www.emag.ro/......2664B002AA

As prefera daca se poate pareri DOAR de la cei care se pricep foarte bine in fotografie SAU de la cei care detin unul din aparatele astea 2. Fiecare aparat are plus-urile si minus-urile lui si tocmai de aceea imi e asa greu sa ma hotarasc. Stiu ce anume vreau de la un aparat si aparatele astea 2 ma multumesc suficient asa ca nu veniti cu oferte in plus.

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Tocmai din cauza faptului că fiecare din ele au atât plus-uri cât şi minus-uri, categoric de la noi nu vei putea afla un răspuns categoric, cred că ţi-ai putut da și tu seama de asta şi din primele 2 răspunsuri pe care le-ai primit. Cel mai bun aparat dintre cele 2 este acela care îți satisface ţie nevoile cel mai mult, ceea ce vrei tu cel mai mult de la un aparat de făcut poze, exact ca şi atunci când îţi cumperi o maşină, nu poţi face comparaţii la modul ăsta. Sunt persoane care vor de exemplu ca un aparat de făcut poze să facă pozele la o calitate foarte bună, chiar dacă ocupă o dimensiune relativ mare pe card. Alţii în schimb vor aparate care să facă poze care să ocupe un spaţiu cât mai mic, alte persoane vor ca un aparat să facă poze de o calitate nemaipomenit de bună, dar care în acelaşi timp să şi ocupe puţină memorie (cum sunt eu de exemplu big grin).
Aşa că cel mai bine după părerea mea ar fi să iei un pix şi o hârtie şi să scrii cu liniuţe ce anume vrei tu de la un aparat de fotografiat. Apoi te duci cu hârtia la magazin, iei pe rând cele 2 aparate şi vezi la sfârşit care din ele îndeplineşte mai multe condiţii dintre cele pe care le-ai scris, şi pe ăla să ţi-l cumperi. Este metoda cea mai ok posibilă după părerea mea.
În altă ordine de idei, vrei o părere personală? eu am Sanyo, îl am de vreo 4 ani, l-am scăpat de zeci de ori şi încă merge impecabil; face poze superr:X
Vrei una subiectivă? ia-ţi Sony, ca marcă mi se pare mai bun.
Vrei una obiectivă? ia-ţi Nikon, este cea mai bună marcă de aparate foto digitale.
Vrei una realistă? ia-l pe cel mai scump! categoric va fi şi cel mai bun.winking big grin
Baftă!

2 răspunsuri:
lolita
| lolita a răspuns:

Parerea mea este ca aparatul canon este mai bun, are mai multi mp si bateria tine mai mult.

| pitikaaaa a răspuns:

Am avut si eu aparat (adica nu eu tati. dar na)
exact la fel cum e primul si mie una chiar imi placea cum facea poze si cum ieseau pozele.winking
parerea mea.winking