| brokxy a întrebat:

E adevarat ca Facebook iti poate crea depresie? Gen cineva nu iti raspunde la mesaje, oamenii nu iti mai scriu, vezi pe altii cupluri fericite, cu prieteni, si tu esti singur si nu faci nimic. Nu stiu m-am gandit sa renunt la Facebook sa il sterg...de tot.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur ca da,socializarea virtuala sub orice forma creaza depresie,anexitate,frustrari,complexe,nervi, stres, narcism
, aia nu e o solutie pur simplu limitezi statul pe Facebook, nu trebuie sa fi atat de drastica cu tine, stiu ca noi gandim de multe ori in alb sau negru, dar trebuie filtram totul prin ratiune

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai... e adevarat. Si o broasca poate sa iti creeze depresie daca stai sa te gandesti. Orice poate sa iti creeze depresie daca esti slab. O broasca si o broscuta merg fericite la vale pe drum, una e calcata, una traieste, isi duce viata singura si trista pana cand apare alta broscuta de care se indragosteste si il inseala pana la urma. Apoi acea borscuta nu o sa mai creada niciodata in iubire. Sa spunem ca tu vezi totul de undeva de sus, stiind ca asa ti s-a intamplat si tie (ca exemplu) si apoi pac, depresie din cauza acestei amintiri.

Dar poate sa nici nu iti creeze depresie, sa stii.

| ywar a răspuns:

Asta e generatia Facebook care crede ca tot ce zboara se mananca. Unii isi etaleaza viata pe Facebook si fac din asta un hobby... vor sa-i oftice, sa moaraaaa dusmaniii mei! Concluzia o tragi singura. Raportati-va la valori mai trainice.

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Ar putea...

| alexalx1234 a răspuns:

Da. Îți face destul rau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă îți trăiești viața acolo, da. Eu nu intru pe Facebook decât o dată pe săptămână. Prea toxic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am pățit sa am stari depresive din cauza FB și am contul din anul 2010. Putin îmi pasa ce postează alții. Iar cei care postează ca sunt fericiți, ești sigur/sigură ca este chiar asa? De multe ori fericirea unora stă numai în pozele de pe Facebook, în viața reală numai se cearta și se bat. Iar ca nu îmi răspunde la mesaje, de aia nu mai pot eu sa dorm. Ii scriu odată, a doua oara nu mai vede scris ceva.

| PumpkinDoll a răspuns:

Daca ai 14 ani da.

| christine99 a răspuns:

Poti sa-ti faci un cont nou unde sa ai doar persoanele pe care chiar le cunosti. Si da te poate face sa te simti naspa, mai ales ca te expui la prostia altora, vedeam niste postari de imi scadea iq-ul.

| XYZ02 a răspuns:

Depinde de persoana, dar te poate afecta intr-o oarecare masura.
Depresie este putin cam mult spus(dar nu este exclusa), acum intr-adevar ca nu este placut sa vezi viata "perfecta" a multor indivizi onlie, dar trebuie sa te gandesti ca ei posteaza doar partea plina a paharului.

| Costelushel a răspuns:

Eu am 6 persoane pe Facebook la prieteni, am renuntat la toti pe care ii cunosc doar pentru ca posteaza, daca le pasa asa de mult de mine sa ma sune.

| IamPanda55 a răspuns:

Facebook e destul de toxic..trebuie sa te concentrezi pe ce e in jurul tau, pe oamenii reali din viata ta. Internetul dauneaza si iti poate da stari de tristete, de anxietate. Este foarte important sa urmaresti pagini pozitive sau amuzante, nu triste sau pline de dramehappy

| lAndreeall a răspuns:

Da social media este un are factor de depresie. VEZI o chilie athonita despre social media da i un search pe google.
Mai ales tiktokul mare arma de manipulare a oamenilor.
Cu el pierzi mult timp, iti incarci mintea cu prostii si tampenii, te compari cu altii, vrei sa ai mai mult, etc.