| BuGsstormbunny a întrebat:

E bun acest laptop pentru școală online, umblat pe YouTube, browser, vizionat filme? https://m.emag.ro/......DK0BNDMBM/

10 răspunsuri:
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da dar e incet

| Skarr a răspuns:

E la fel de bun ca laptopul meu din 2012... De fapt un pic mai slab chiar. Eu iti recomand sa iei unul SH de pe olx sau de unde vrei tu. Dar e destul de slab laptop ul. O sa merarga destul de greu. Din experienta zic asta. O sa iti stea doar pe goolge procesorul in 100%. Mai bine iei un laptop de pe olx mai vechi dar e mai bun.

| gabicoo a răspuns:

Dacă dai 12 milioane pe el: Da!

| BuGsstormbunny explică (pentru gabicoo):

Da, 1200 lei, pentru școală online prin conferință Google Meet

| gabicoo a răspuns (pentru BuGsstormbunny):

La banii ăștia e OK pentru școala online, Classroom și Meet!
Pui Windowsul neactivat și Office la fel!

| Legion7X a răspuns:

De ce să nu fie bun? E nou are și doi ani garanție. Este mai mult pentru, filme, internet, audio, video etc,. Pentru jocuri nu este așa performant. ce vrei mai mult de atât. alea de pe olx sunt folosite și dumnezeu știe cât mai durează și la tine. Dar vezi că n-are windows, acela îl bagi tu sau chemi pe cineva să ți-l bage. Unele au windows instalat altele n-au. Il bagă deținătorul.

| NLS a răspuns:

Acceptabil, daca e 1200 RON, dar un pret cinstit si corect pentru ce are in el ar fi maxim 1000 RON.
Cat despre pretul taiat, ma face sa rad, si in acelasi timp sa plang.
Oare exista fraier care sa cumpere asa petarda la 2200 RON?

Am cumparat laptop de pe ebay Germania, cu 200 euro, vizibil mai puternic decat acesta, exact acum un an. (i5-3360M, 8GB DDR3, SSD 256GB, ecran 14.1 cu 1600x900).
Bineinteles, e semnificativ mai gros si mai greu decat acesta propus de tine. Insa acest lucru inseamna ceva>>>
are putere mai mare de procesare, si are un sistem de racire capabil sa il raceasca.

Ca sa intelegi ce spun,
compara i5-3360M (procesor din 2013) cu Celeron-ul N4020 de pe acesta (an 2020).

https://cpu.userbenchmark.com/......vsm1134763

Insa varianta ta are un avantaj, chiar daca procesorul e foarte slab.
Chipul video mai nou si mai puternic decat cel din laptopul meu te va ajuta sa vizionezi pe YouTube in 4K 30 cu putin noroc, daca nu va obosi procesorul.

Stream 4K@60 nu te obosi sa incerci, nu va rula fluid si fara sa piarda cadre, e nevoie de minim UHD 605 si procesor cu 4 nuclee (sau mai exact de un Pentium J5005).

| Zuzu1991 a răspuns:

Mai bine faci un efort si cumperi ceva cu macar i5
celeron dual core e o petarda amarata
mai bine iei ceva la mana a doua dar cu garantie:
https://www.interlink.ro/intel-core-i5-s503

| RealKing01 a răspuns:

Este bun dar daca vrei sa ai performante la laptop sa se miste repede ia-ti unul cu i5, cum ti - a recomandat zuzu, e scump dar merita banii.