| BlackRaven45 a întrebat:

M-ati putea ajuta sa interpretez specificatiile unui laptop? Nu ma pricep atat de bine pe cum mi-as dori. In principal as dori laptopul pentru scoala, pentru pachetul Office, pentru multimedia. vizionat de filme, pentru muzica. eventual si pentru jucat dar eu mai rar ma joc, si daca o fac sunt jocuri de dimensiuni reduse. Si eventual as dori sa ma apuc de fotografiat si editat de aceea ma atrage display-ul si rezolutia la acesta. Marimea de 14.1" este una medie, nu? La ce ar trebui sa mai fiu atenta? Pretul e foarte convenabil si sunt cam sceptica. Laptop-ul este acesta:
https://m.emag.ro/......DJ2N0SBBM/

M-ati putea lamuri si ce inseamna eMMC? Iar daca aveti sugestii mai bune, v-as ramane de asemenea recunoscatoare. Bugetul meu este pana in 1600 de lei. Multumesc

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Laptop-ul dat de tine este o pocnitoare.

Pentru bugetul tau de maxim 1600 lei, considera una din aceste doua optiuni:

1. Laptop Asus X541UV-DM1207 Intel Core i3-7100U Kaby Lake Dual Core 2. 4GHz 4GB DDR4 SSD 256GB nVidia GeForce 920MX 2GB 15.6" Full HD

http://www.bocris.ro/......56-full-hd

Acum este 1598 lei dar apare Black Friday, nu stiu cat mai e valabil.

2. Notebook / Laptop Acer 15.6'' Aspire A315-51, FHD, Procesor Intel® Core™ i3-8130U (4M Cache, up to 3.40 GHz), 4GB DDR4, 1TB, GMA UHD 620, Linux, Black

http://www.pcgarage.ro/......inux-black

Acum este 1599 lei dar mai sunt doar 3 bucati in stoc.

Avantaje Asus: SSD 256 GB (mai mic dar mai rapid), placa video GeForce 920 MX, DVD

Avantaje Acer: procesor mai nou, HDD 1 TB (mai mare dar mai lent).

In orice caz, nu iti recomand nimic mai jos de un procesor i3 mai ales ca vorbesti de editare foto. Ambele modele sunt Full HD (1920 x 1080) ceea ce ar trebui sa te ajute la editare foto (fata de un HD 1366 x 768). Uita de eMMC, are performante foarte slabe (pentru editare foto nici nu poate fi luat in discutie).

Modelele acestea ieftine cu eMMC si procesoare Intel Nceva sunt niste pocnitori entry level. Sunt bune doar de-un browse minimal de net, un document si maxim un film Youtube. Bune eventual pentru seniori si utilizatori fara experienta/pretentii. Decat sa dai 900 de lei pe asa ceva nou (si prost) mai bine iti iei un second hand, gasesti i5 la pretul asta - singura chestie ar fi ca e HD nu Full HD dar vine cu licenta de Windows 10:

http://www.interlink.ro/......hed-p23850

| BlackRaven45 explică (pentru flixbuster):

Multumesc mult pentru ajutor. As mai avea nevoie sa ma mai ajuti cu ceva:
https://altex.ro/......1DE017ARM/

De acesta ce parere ai? Se poate instala Windows pe Free DOS dupa? Bateria e buna? Din cate am inteles ar tine in jur de 4h. Daca se deterioreaza cred ca se poate schimba, nu?

| flixbuster a răspuns (pentru BlackRaven45):

Am o parere buna. Se poate instala Windows. Cu bateria nu pot raspunde. Daca bateria se uzeaza se poate schimba.

| BlackRaven45 explică (pentru flixbuster):

Multumesc mult. Nu stiu ce m-as fi facut fara ajutorul tau. O seara buna ^^

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cate prostii scrie femeie asta,auzi pc ul e bun pentru servici si transportul de date,cari naibi
pc ul dupa tine, isi cumperi un laptop, eMMC= e un mic hard=e un micro sdd, ca ala de bagat in telefon sa ai mai multa memorie, am scris eu hard ca pe ala vine instalat windowsul sau un Android si programele, apoi nu mai poti upgrada la mai mult care e doar pentru laptopuri de astea mici https://askit.ro/solutii/ce-inseamna-un-hard-disk-de-tip-emmc/

| BlackRaven45 explică (pentru RAY):

Intr-adevar, un laptop ar fi mai potrivit. Multumesc pentru ajutor big grin

| RAY a răspuns (pentru BlackRaven45):

Https://m.emag.ro/......DYMQCNBBM/

obligatoriu un ssd

| Violleta2022 a răspuns:

Recomand un Pc pentru ceea ce ai tu nevoie, nu lapop, ca-i scump delicat si nu ai vizibilitatea si claritatea unui PC.
PC-ul este recomandat pentru servici si transportul de date.
Tu nu ai nevoie de asa ecva, find inca la scoala, iar ceea ce ai nevoie se preteaza mai bine la un PC bun.

| BlackRaven45 explică (pentru Violleta2022):

Nu am nevoie de un calculator. Eu o sa stau la camin si o sa am nevoie de un laptop ca sa pot sa imi rezolv si problemele legate de scoala in principal. Daca as avea un loc stabil, da. As considera un calculator, dar asa nu. Laptop-ul mi se pare mult mai convenabil pentru situatia mea.

| RAY a răspuns (pentru BlackRaven45):

Chiar de 14 vrei?