| Fagaras_Robert_1974 a întrebat:

Este adevarat ca o placa video de 850m este mai splaba decat o placa video de 760m?
Mi s-a spus ca a doua cifra conteaza

Răspuns Câştigător
| Hitback a răspuns:

Ca tehnician IT iti pot da urmatorul raspuns:

1. Nvidia 850m este pe platforma Maxwell fata de 760m pe Kepler.
2. Viteza Procesor grafic 850m 876 Mhz fata de cei 657 Mhz pentru 760m
3. memoriile ram max pentru 850m 5000Mhz iar pentru 760m 4000Mhz
4. Aman2 suporta directx 11
5. Aceeasi tehnologie de fabricatie 28nm
6. Amand2 sunt pe 128 bit dar memoriile ded 850m 4096 MB iar 760m 2048 MB
7. Poti trage singur concluziile.
8. O zi placuta in continuare.

12 răspunsuri:
| DjNick112 a răspuns:

Arata-mi tu o placa de 850 Mb si una de 760 Mb, sa mor linistit

| Bogdy2k a răspuns (pentru Hitback):

Am uitat sa precizez:
Prima cifra e cum ar veni gama. Adica spre ex anul acesta s-a scot seria 9 de la AMD (dau un ex), iar a 2 cifra e ca o vers. Intr-adevar Nvidia GTX 760m E mai buna ca Nvidia GTX 750m, dar nu mai buna ca GTX 850m, iar dupa asta este si GTX 860m care e superioara acestora.

| DeyCj a răspuns:

Nu, nu este adevărat. Orice serie ce are număr mai mare este mai nouă, implicit oferă și performanțe mai bune.Succes

| Bogdy2k a răspuns (pentru DeyCj):

Aici tin sa te contrazic : am luat aleatoriu spre ex 2 placi video nVidia in aceeasi bani :

1. GTX 670 2GB - 256 bit : http://www.pcgarage.ro/......5-256-bit/

2. GTX 960 4GB - 128 bit http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

* Aceeasi bani dar performante mult diferite. Prima spre ex este doar seria "6" a doua este seria "9"? Dupa parerea ta este mai buna?

| DeyCj a răspuns (pentru Bogdy2k):

De acord. Există și particularități, mai ales la modelele de serie reușite, dar la general cam ăsta-i trend-ul.

| Jipa95 a răspuns (pentru Bogdy2k):

Vorbesti prostii. 760m-ul este mult mai ok decat 850m
http://gpuboss.com/gpus/GeForce-GTX-850M-vs-GeForce-GTX-760M

| Bogdy2k a răspuns (pentru Jipa95):

Nu intru in amanunte, iti explic simplu.
Daca ai fi fost atent ai fi observat singur ca site-ul in sine isi da cu stangul in dreptul, mai jos de RezultatulFinal ai cateva teste 'facute de ei' - acolo o sa observi ca 80% din valori sunt favorabile lui 850m, in unele teste are niste scoruri chiar duble fata de precedenta 760m. Prin urmare cum iti explici asta? Sau cand dai cautare, primul site ce il gasesti, ce zice acela e bine? Daca chiar doresti sa vezi are e mai buna inspecteaza " http://www.notebookcheck.net/ " O zi placuta!

| alexandrualind a răspuns:

Este adevărat.

| Jipa95 a răspuns (pentru Bogdy2k):

Dimpotriva. In multe teste sintetice si mai ales jocuri, 760M-ul castiga!

| Bogdy2k a răspuns (pentru Jipa95):

Atunci asa sa fie cum spui tu. Eu imi suntin in continuare opinia. Inchidem subiectul deoarece nu va mai intelege nimic "omul cu intrebarea".

| Hitback a răspuns (pentru Hitback):

Placile video nu au memorie ram. Insa folosesc memoria ram a calculatorului. De exemplu, daca ai 2 GB de RAM in calculator, un video on-board de 256 MB iti consuma din memoria principala, astfel incat mai ai doar 1, 74 GB RAM.

| Bogdy2k a răspuns (pentru Hitback):

Placile despre care este vorba GTX 760m respectiv 850m nu sunt placi video on-board, sunt placi video dedicate pentru laptop. Sa nu deviem de la subiect. O zi buna.