| Trollerul a întrebat:

Este bun de ceva procesorul Intel Celeron Dual core? Si cat costa unul?

Răspuns Câştigător
| Me2 a răspuns:

Pentru socket 775 iti recomand un core 2 quad, gasesti la SH
PS: Celeron dual core e destul de bun (cel pe socket 1155, cele pe 775 sunt PRAF, nu te atinge de ele, am avut si stiu cum sunt celeroanele alea pe 775)

6 răspunsuri:
| alexclaudiu2003 a răspuns:

Este jalnic, Celeron are memorie cache foarte mica, o caracteristica la fel de importanta ca frecventa (Mhz)

| Gabi19971983 a răspuns:

Costa 200 lei (aproximativ)
Procesor Intel Celeron Dual Core E3400 Wolfdale-3M, Frecventa 2600 MHz, FSB 800 MHz, Cache L2 1MB, Socket LGA775 (T), Nuclee 2, Multiplicator 13x, BOX
Esentiale
Socket: LGA775 (T)
Nuclee: 2
Consum: 65W
Temp. maxima: -
Proces de fabricatie: 45nm
Stepping / Revizie: R0
Cooler: Da
Tehnic
Frecventa: 2600 MHz
FSB: 800 MHz
Multiplicator: 13x
Voltaj: 1. 162V - 1. 312V
Cache
Cache L1: 64KB
Cache L2: 1MB
Cache L3: 0

Cod producator: BX80571E3400

| Andyᵗᵐ a răspuns:

Iti zic eu nu e bun mai de nimic.Costa cam 42$ adica 150 lei. Uite ce are:
Soclu : 1155
Nucleu Sandy Bridge
Serie : Celeron Dual-Core
Numar nuclee : 2
Frecventa : 2400 MHz
Cache level 1 : 2x 32 KB
Cache level 2 : 2x 256 KB
Cache level 3 : 2048 KB
Tehnologie de fabricatie : 32 nm
Putere totala disipata : 65 W
Grafica integrata : Intel HD graphics
Preţ: 42$, 180-200 de lei la noi
Iti recomand Nvidia Geforce 8800 GT si 2Gb DDRAM sau un i3 daca ai bani.

| Trollerul explică:

Atunci ce procesor imi recomandati pentru socket 775?

| Trollerul explică (pentru Me2):

Dar nu inteleg de ce toti ziceti ca celeroanele pe 775 sunt varza, vreau sa stiu si eu de ce laughing

| Me2 a răspuns (pentru Trollerul):

Sunt varza in GAMING, pentru office sunt foarte bune si inca 2 ani, in gaming sunt varza pentru ca au memoria cache mica, frecventa mica, si grafica integrata mai slaba