| Bionicle a întrebat:

Eu am o camera Sony PJ410b in care calculatorul imi zice sa o formatez(format). Asta mi se intampla cand o conectez prin USB.Dar eu habar nu am ce trebuie sa fac.USB-ul ar merge cu un update, ca asa m-i-a spus cineva?

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cum sa formatezi o camera? Cu ciocanul?

Scrie-ne aici EXACT mesajul, precum si contextul in care apare!

| Bionicle explică (pentru Bula):

Daca vrei sa stii imi arata astea:
Capacity:1.99 mb, dar numai asta poate fi aleasa.
File System:NTFS, FAT (DEFAULT), exFAT, una din astea trebuie alese
Allocation unit size:512 bytes, 1024 bytes, 2048 bytes, 4096 bytes, 8192 bytes, 16 kilobytes, 32 kilobytes, 64 kilobytes.
Mai are si Restore device defaults Volume label.
Si format options:Quick format si Create an MS-DOS startup disk, dar asta nu poate fi bifata.
Stii tu ce trebuie bifat, selectat? Ca mai implica chiar si stergere definitiva in ceea ce se afla in camera mea.Si nu as vrea sa imi pierd filmarile din cardul de memorie.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bionicle):

N-ai formatat cardul de memorie inainte sa-l folosesti pe aceea camera, iar din aceasta cauza nu-l poate gestiona corect.
Trebuie scoasa cartela de memorie, copiate materialele (filmate si foto) cu ajutorul unui cititor de card-uri (daca se reuseste, sunt sanse reduse), dupa care re-introdus cardul in camera si firmatat din meniul CAMEREI (nu de pe PC! ).

Materialele salvate de pe cardul de memorie le poti copia pe un CD/DVD si/sau stick USB, dupa plac.

| Bionicle explică (pentru Bula):

Daca vrei sa stii, chestia asta nu mi s-a intamplat numai la camera mea, s-a intamplat si la stick-ul meu si tableta, si inainte imi mergeau.Dar uite ca la laptop, asta nu mi se intampla.

| Bionicle explică (pentru Bionicle):

Cum adica nu le pot salva pe un DVD? Ca eu asta am facut mereu.

Bula
| Bula a răspuns (pentru Bionicle):

Faci cum am scris inainte sau mergi la un service, contra cost.