| LanguageMaster a întrebat:

Eu am vazut ca exista de vanzare placi de baza pentru gaming care ating peste 1.000 sau 2.000 de lei.
Ce au asa de special aceste placi fata de cele pentru gaming care costa sub 1.000 de lei?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Contrar parerilor celor de mai sus este diferenta. O placa de baza pentru gaming este mai buna, mai rapida, suporta OC, are posibilitatea folosirii a doua placi video (de obicei) si are componente mai performante. Spre exemplu: un condensator electrolitic slab aflat pe placa de baza rezista doar 2-3 ani. La o placa performanta acesta poate dura si 10 ani. Alt exemplu. Placile de baza de gaming au o rata de transfer mult mai mare (FSB) ceea ce-i da si o rapiditate in folosire.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Placa de baza nu trebuie sa fie extrem de scumpa mai mult de 600 de lei nu merita. Cum spuneau si ceilalti utilizatori procesorul si placa video sunt baza in "era" actuala. In functie de placa de baza iti poti alege procesorul (arhitectura) si Ramii de ex. DDR4

| CPAElites a răspuns:

Diferenta in gaming dintre o placa de baza de 200 lei si una de 1000 lei este 0!
Ce-a de "gaming" suporta OC si are mai multe mufe/sloturi PCI-Express, RAM, SATA etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca procesorul face cel mai mult, caci fara el pc-e mort

| florinflorescu a răspuns:

Nu au mare lucru in plus, suporta pana la 64gb ram, suporta mai multe procesoare de mare putere si placa video de mare putere. adica sunt de ultima generatie, ceva mai performante, de asta sunt exagerat de scumpe.

| Gabi_YT_Here_1994 a răspuns:

Procesor incorporat presupun?
um, piese de ultima generatie?
si. da big grin

| JX2King a răspuns:

Pai,acele placi de baza sunt evident, mai rezistente, suporta maxim 64 gb ram,placa de sunet integrata mai buna decat celelalte, eventual un procesor incorporat, au protectie pe spate, sa nu ii atingi pinii, si multe alte beneficii, care depinde de fiecare firma.Per total nu prea merita, dar daca ai destui bani si nu ai ce face cu ei, poti da pe o placa de genul asta, insa gasesti placi excelente si pe la 600 de lei, nu e nevoie de peste 1000 lei.