| anonim_4396 a întrebat:

FUNDA!

salut, am si eu o problema:

Cand pornesc calculatorul meu imi cere o parola(dar nu cea care ti-o cere la user log-in), problema e ca eu nu am pus acea parola, tinanad cont ca eu sunt cel mai educat la informatica si nu mai am frati sau surori, deci nimeni nu ma poate ajuta si parinti nu au destui bani ca sa-l duca la reparat:
Deci e vreo cale ca sa sparg parola?

Răspuns Câştigător
| salomeea27 a răspuns:

Din pacate singura metoda de a scoate acea parola este de a desface carcasa calculatorului. Daca te simti in stare:
- opreste calculatorul si scoate-l din priza
- scoate mufa de la monitor din el
- daca ai pe tine haine de lana sau orice altceva care s-ar putea electriza da-le jos dupa care pune mana pe un obiect cu impamantare ca sa te descarci (robinetul de la baie, teava de apa sau calorifer) --- foarte important --- electricitatea statica poate strica iremediabil piesele pe care pui mana
- desfa carcasa si cauta pe placa de baza o baterie CR2032 ( ar trebui sa arate ca in imaginea asta: http://3.bp.blogspot.com/......attery.jpg )
- folosind o surubelnita scoate bateria -- ai mare grija sa nu atingi alte componente
- asteapta cca 15-20 min dupa care monteaza bateria la loc in exact aceeasi pozitie pe care o avea inainte sa o scoti
- inchide carcasa si reporneste calculatorul
- la prima pornire iti va aparea un mesaj prin care ti se va spune ca setarile bios-ului au fost pierdute si trebuie refacute. intra in bios si cauta o optiune de genul "Load Defaults". salveaza setarile si reporneste calculatorul.

Daca nu ai stricat calculatorul atunci sigur ai scapat de parola.

2 răspunsuri:
| Gas a răspuns:

Daca cumva te-ai jucat recent in bios la partea de security cauta acolo si incearca sa stergi parola.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MAGIC chiar o mers! MERSI MULT :* :* :*!