| blurixe a întrebat:

[FUNDA]Salut! De mult imi doresc sa pot hosta serverul meu de ClanWar pentru Counter-Strike. Dar am avut mereu o problema. Routerul. Stiu ca trebuie sa fac port forwarding, stiu cum dar nu stiu parola de la router. Default nu e, am incercat, si vreau sa imi resetez routerul. Am auzit ca trebuie sa tin apasat butonul ala de reset de pe router. Problema e ca...imi reseteaza toate modificarile facute la el. Daca navighez routerul de pe contul de user, vad niste porturi UDP deschise, si conexiuni cu alte retele, si ceva mai complicat. Ma intreb daca vor disparea si alea. Eu mai am un laptop in casa. Daca vreau sa resetez routerul, va trebui sa reconfigurez conexiunea cu al 2-lea laptop, reteaua WIRELESS si mai ce? Daca poate sa ma ajute cineva ID-ul meu de Y! M este: rng998@yahoo.com Pot da si poze cu setarile din router si vreau sa stiu exact ce ar trebui sa fac sa nu stric nimic happy Multumesc anticipat! Ah, am uitat! Dau funda pentru. cel care ma ajuta!

3 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Eu am o intrebare... cum nu ai parola la router dar u ai posibilitatea sa dai printscreen-uri din router?
NU inteleg lucrul asta, oricum ar fi in fine.
In principiu daca il resetezi si zici ca ai deja niste setari gen port forward sau parola pe wirelless acestea vor disparea. Va trebui sa le faci din nou.
La al doilea calculator/laptop nu mai trebuie sa faci nimic daca u ai pus acel computer pe DHCP adica sa isi ia ip automat.
De asemenea daca la router (in casa) iti vine internet prin PPPoE atunci acel ip care o sa ti se aloce e dinamic, deci in cazul in care ti se ia curentul o sa pierzi adresa serverului tau (pentru ca se schimba ip-ul).
Daca ai si alte intrebari sau te intereseaza si alte Tutoriale despre calculatoare, uite aici unele destul de faine: http://www.tutorialepc.ro

| blurixe explică:

Intru pe router de pe cont de USER, cu care nu pot modifica nimic. Multumesc oricum, dar am o optiune ca sa setez IP-ul static in router happy Nu vreau server public, doar clanwar pentru meciuri big grin

Deci doar il resetez, intru in el, dau porturile la loc, si reconfigurez wireless-ul, atat nu?

| ovidiustefan a răspuns:

Parola trebuie sa fie scrisa pe ruter ...cauta si uh pe ellaughing))