| AFGAM a întrebat:

Hei, as vrea sa fac un upgrade de la 4GB ram la 8GB ram pe un laptop Asus si as vrea sa stiu unde as putea sa fac acest lucru fara sa pierd garantia, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Daca are capac ce iti permite acces la RAM doar prin desfacerea unui simplu surub o poti face singur fara nici o problema de garantie.

Altfel (sau daca nu te simti confortabil sa o faci singur chiar daca ai putea) la un service autorizat ASUS.

Atentie, in functie de model exact de laptop, ce fel de RAM pui - DDR2, DDR3, DDR4. La DDR3 (nu stiu daca si la celelalte) in plus trebuie sa stii daca e voltaj normal sau voltaj scazut. Si nu in ultimul rand sa aiba aceleasi caracteristici (si daca inlocuiesti 4 cu 8 si daca adaugi 4 + 4). Vezi poza asta - incepand cu CL + urmatorii 3 parametri:

http://doubtsolver.com/cas-latency-cl-ratio-of-ram

1 răspuns:
| AFGAM explică (pentru flixbuster):

Mersi mult!