| ladew69 a întrebat:

Eu mi-am luat un laptop Lenovo &00-15ISK si as vrea sa stiu daca pot pune inca o placuta de RAM si un SSD. Stie cineva daca imi pierd garantia sau daca exista o modaltate de a face upgrade fara a o pierde?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Duci laptop-ul la un service autorizat de producator, ei iti fac upgrade-ul cu memoriile cerute de tine, iti schimba HDD-ul cu SSD, tu platesti doar diferentele de pret. In certificatul de garantie vor inscrie modificarile facute si garantia ramane valabila.
Componentele noi (RAM-i, SSD) vor avea garantie noua, completa.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Stai linistit! Daca pui placuta RAM nu pierzi nimic. HDD-ul vechi il pastrezi si in caz de ceva il pui la loc si iei jos placuta ram pusa. Nu te lua dupa Rommeo. Garantia este pe componente si nu este sigilat pentru deschiderea capacului. La inceputul anilor 90' si 2000 asa era. Erau sigilate capacele si n-aveai voie sa umblii. Cu greu, idiotii de romani, au descoperit ca piesele au serii si ca ai voie sa faci in PC-ul (laptopul) tau ce vrei numai sa nu strici componentele originale. Tu nu strici nimic, doar adaugi.

| Rommeo a răspuns:

Da, odata ce ai pus surubelnita pe un surubel, adio garantie. Dar poti face upgrade, i-ti cumperi componentele si te duci sa ti le schimbe ei.